وزیر دفاع ، جیمز متیس ، از سوی وزیر خزانه داری استیون منوچین مورد تحسین واقع شد

جیمز جفری در ۸ ماه نوامبر به مسکو سفر کرد تا توضیح دهد ایالات متحده در برابر گسترش نفوذ ایران در دنیای عرب ( عربستان سعودی ، بحرین ، عراق ، لبنان ، سوریه و یمن ) نگران است . واشنگتن به لحاظ ژئواستراتژیک و نه مذهبی ( شیعه- سنی ) این سوال را مطرح می کند ، در حالی که تهران دفاع ملی خود را تدارک می بیند که در صف نخست شیعیان عرب قرار دارند .

مسکو در نظر داشت تا برای سست کردن تحریمات یک جانبه ی ایالات متحده ،
خروج نیروهای ایرانی را از سوریه پیشنهاد بدهد . پرزیدنت ولادیمیر پوتین بر موقعیت خود در برابر هم تای آمریکایی و همچنین اسرائیلی در اجلاس پاریس که به مناسبت پایان جنگ دوم جهانی در ۱۱ ماه نوامبر ترتیب می یافت ، تاکید داشت .

و کوشید تا دولت های غربی را متقاعد سازد که روسیه ترجیح می دهد به تنهایی در سوریه باقی بماند تا اینکه با ایران همراه باشد . اما در عین حال نمی توانست بر ادعای واشنگتن و تل آویو بر نفوذ ایران بر حزب الله و خروج این نیروها از سوریه ، سخنی به میان آورد .

نه روز بعد ، واشنگتن در پاسخ ، یازدهمین تحریمات یک جانبه ی خود را علیه روسیه که از ماه اوت آغاز شده بود ،آغاز کرد ، که با سخنرانی مضحکی همراه بود ، و درآن ادعا می شد روسیه و ایران برنامه ی گسترده ای ترتیب داده اند که هدف آن حفظ پرزیدنت بشار اسد بر مصدر قدرت بوده است که این موضوع دست اندازی ایران را بر دنیای عرب نشان میدهد.

در این بیانات که به نظر فراموش شده می آمد ، سه دولت را در هم آمیختند ( فدراسیون روسیه ، جمهوری عرب سوریه و جمهوری اسلامی ایران ) که در خدمت سه نفر می باشند ( بشار اسد ، علی خامنه ای و ولادیمیر پوتین ). آنها نسبت به ملت خود کینه ای در دل دارند . این در حالی است که بر عکس این بیانات ، آنها از حمایت گسترده ی ملت های خود برخوردار می باشند ، برعکس ایالات متحده که به طور عمیقی با گسست عمومی با ملت خود مواجه می باشد .

همچنین در این بیانات آمده است که روسیه برای تسلط ایران بر اعراب فعالیت می کند.

بنا بر ادعای استیون منوچین ، که تحریمات یک جانبه ی ایلات متحده را از ۲۰ ماه نوامبر معرفی کرد ، این تحریمات به صورت دریچه ی اقتصاد جنگی عمل نمی کند ، بلکه تنها به ٬٬ جنایات ٬٬ این سه رژیم پرداخته است . همچنین در مقابل زمستان پیش رو ایالات متحده،به طور عمده متوجه رساندن سوخت به ملت سوریه می باشد که بتوانند خانه های خود را گرم و نورانی نمایند .

هر چند این سه کشو فجایعی را که به آن متهم شده اند ، نفی می کنند ، اما ایالات متحده اعلام کرده که جنگهایی را که در افغانستان ، عراق ، لیبی و سوریه آغاز کرده ، همچنان ادامه خواهد داد .

تحریمات یک جانبه ی ایالات متحده ، از سوی شورای امنیت سازمان ملل مشخص نشده اند ، و تنها ایالات متحده در آنها نقش کلیدی داشته است . تحریماتی که به لحاظ قوانین بین الملل قانونی نمی باشند . ایالات متحده این کشورها را مهلک و خطرناک معرفی می کند و می خواهد تا کشورهای ثالثی به آن ملحق شوند که این مغایر چارچوب سازمان ملل می باشد . ایالات متحده اجازه دارد با سایر کشورها مبادلات تجاری نداشته باشد ، ولی نمی تواند بر کشورهای ثالث برای حمایت از خود فشار بیاورد . در گذشته پنتاگون تاکید داشت سو رفتار نسبت به یک ملت باعث خواهد شد تا آنها دولت خود را سرنگون نمایند . این موضوع برای صحه گذاشتن به بمباران درسد به هنگام جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد ، همچنین تحریم های پایان ناپذیر علیه کوبا از ابتدای جنگ سرد . این در حالی است که طی ۷۵ سال هرگز این نظریه با واقعیت های موجود مورد بررسی قرار نگرفته است . پنتاگون قصد دارد علیه یک ملت به جای کاربرد اسلحه ، بد رفتاری کند . و تحریمات برای کشتن شهروندان رادر نظر گرفته .

تمام اقدامی علیه ایران ، روسیه و سوریه به صورت بزرگترین روش محاصره در تاریخ برآورد شده است . این راه کارهای اقتصادی ، به صورت عملیات نظامی در حیطه ی اقتصادی قلمداد می شوند . عملیاتی که باید به مرور زمان جهان را بار دیگر به دو بخش تقسیم نمایند ، همانگونه که در دوران رقابت های ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی وجود داشته .

وزیر خزانه داری ایالات متحده منوچین به مدت طولانی در ارتباط با تحریم هایی که فروش هیدروکربن ها را متوقف می کرد ، تاکید داشت ، به صورتی که این کشورها - که اغلب صادر کننده می باشند - از مهمترین منبع مالی خود محروم بمانند .

به گفته ی استیون منوچین روند این عملیات به این صورت می باشد :
 سوریه قادر نخواهد بود نفت خود را تصفیه نماید ، چرا که تاسیسات تصفیه خانه های نفتی این کشور توسط داعش و یا بمباران های ائتلاف بین الملل علیه داعش از بین رفته است .
 از چهار سال پیش ، ایران نفت تصفیه شده به سوریه ارسال می کند که این مغایر تحریمات یک جانبه ی ایالات متحده می باشد . این نفت از سوی شرکت های غربی که
همکاری می کنند ، صورت می گیرد . این شرکتPromsyrioimportدرشرکت روسی
اداره می شود که خود تحت Global Vision Groupاز سوی سازمان خصوصی سوری
قرار دارد .Tabir Kish Medical and Pharmaceuticalنظارت شرکت ایرانی
 در پایان ، گروه گلوبال ویزیون بخشی از پول دریافتی را به حزب الله و حماس می پردازد

این داستان باور نکردنی است چرا که :
 ائتلاف بین الملل هدفش مبارزه با داعش می باشد . در حالی که بنا به شهود عینی ، طی چهار سال اخیر این ائتلاف اذعان داشت ، حکومت اسلامی را زمانی که از محدوده بمباران کرده وWrightی خود خارج شده بودمطابق با نقشه ی پنتاگون و طرح
برای آنها با چتر سلاح فرستاده تا در منطقه ی محاصره شده باقی بمانند . ائتلاف بین الملل و داعش ، هر در نابود سازی تصفیه خانه های نفتی سوریه همکاری داشتند .
 هدف از به کار گرفتن دولت روسیه برای انتقال نفت از تصفیه خانه های ایران به بنادر سوریه چه بوده ؟
 به چه علت ایران ناگهان به کمک سوریه برای انتقال پول به حزب الله و حماس احتیاج پیدا کرد؟
 برای چه سوریه پول از ایران برای حماس دریافت کرده - در حالی که این سازمانی فلسطینی می باشد و اعضای آن جزو اخوان مسلمین می باشند و با سوریه در جنگ اند؟

استیون منوچین از ابراز توضیحات طولانی خسته نمی شود . برای او سوریه یک جنایتکار است و روسیه با آن همکاری می کند ، و ایران و حزب الله و حماس هر سه تروریست می باشند . همین کلمه باعث می شود تا هر گونه تفکری در این خصوص متوقف شود .

یک ضرب المثل فرانسوی می گوید : زمانی که می خواهید سگ خود را خفه کنید ، می گوید که او دچار بیماری حاری شده . از این رو هیچ منطقی در پاسخ وزیر خزانه داری ایالات متحده نسبت به میانجی گری روسیه وجود ندارد .

به تدریج ، ایالات متحده گروه های نظامی خود را از بحران های موجودی که خود پدید آورده بیرون می کشد . و به جای آنها از ارتش مزدور ( عناصر جهادی ) و تحریم های اقتصادی ( که خود برداشت مدرنی از محاصرات دوران قرون وسطا می باشد ) استفاده می کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian