ولترشبکه

کار برد تروریزم به روایت جان بولتون

ایالات متحده پس از واگذاری سرزمینی واقع میان عراق و سوریه به داعش ، هم اکنون قصد برگرداندن بخشی از مزدوران خود را دارد ، تا آنها را در جایی دیگر به کار بگیرد . جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، اهداف و همدستان و روش های جدید خود را شرح می دهد . از آنجاییکه تمامی آنها محرمانه می باشند ، ما بخشی که وارد عرصه ی عمل شده را می توانیم بشناسیم . تی یری میسان به کاووش در این جهان پر خشونت وارد شده است .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 68.6 kb
جان بولتون در سال ۲۰۱۷ در برابر گروه مجاهدین خلق ایران در حال سخنرانی است

در سال ۱۹۷۸ ،زبینیف برژنسکی ، مشاور امنیت ملی پرزیدنت کارتر ، تصمیم گرفت اخوان مسلمین را علیه شوروی به کار گیرد .او مبارزین عرب را برای کمک به مخالفین رژیم کمونیستی افغانستان به این کشور گسیل داشت . دولت افغانستان از ارتش سرخ کمک طلبید ، و این باعث به جریان افتادن باتلاقی از جنگ های غیر قابل تصور گردید .

در افغانستان ، اخوان مسلمین از سوی سازمان سیا مسلح نشدند ،چرا که کنگره اجازه ی درگیری در چنین عملیاتی را صادر نکرد ، اما اسرائیل واسطه شد . از آنجاییکه پیروزی نصیب عرب های افغان شد ، آنها را در عملیات وسیع دیگری به کار گرفتند . اخوان مسلمین که از سوی عراق و اسرائیل تجهیز می شدند ، شانس خود را در جمهوری عرب سوریه بین سال های ۱۹۷۸-۸۲ به آزمون گذاشتند . به این ترتیب ، یکی از نمایندگان اخوان مسلمین توانست به هنگام حمله به یوگسلاوی در کزوو وارد ستاد بزرگ ارتش ناتو گردد .

موقعیت اخوان مسلمین به صورت واحد نظامی ناتو پس از پایان دوران ریاست پرزیدنت کلینتون مدتی معلق ماند ، اما وقفه ای در همکاری آنها با سازمان سیا پیش نیامد . در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما ، در زمان حمله به لیبی این همکاری تجدید شد ، و تمامی ارتش زمینی ناتو از سوی آنها تامین شد . یکی از نمایندگان آنها وارد شورای امنیت ملی ایالات متحده گردید . سپس به هنگام حمله به سوریه ، بخش لند کوم سازمان ناتو ، که در ازمیر قرار داشت ، عناصر جهادی را سازماندهی کرد .

دولت ترامپ مخالف به کار گیری ارتش ایالات متحده از عناصر تروریستی می باشد ، و زمان آن فرا رسیده تا کاخ سفید بار دیگر موقعیت اخوان مسلمین را مشخص نماید .

هنوز استراتژی جدید شورای امنیت ملی از سوی مشاور آن جان بولتون مشخص نشده است . هر چند ، عوامل متعدد بسیاری می توانند موقعیت آن را نشان دهند .

داعش

در ابتدای سال ۲۰۱۸ ، نیروهای ویژه ی ایالات متحده که به طور غیر قانونی در سوریه قرار دارند بسیاری از عناصر داعش را به خارج از سوریه فرستادند . در ماه مه ۲۰۱۸ ، ژنرال یحیا رحیم صفوی ، مشاور نظامی آیت الله خمینی ، ایالات متحده را متهم به سازمان دهی عناصر داعش و فرستادن آنها به افغانستان نمود.

هم اکنون حدود هفت هزار تن از آنها در افغانستان بسر می برند . بر عکس گذشته ، آنها از طالبان دفاع نمی کنند ،ـ طالبان با حضور عناصر خارجی در افعانستان مخالف است – بلکه با آنها می جنگند .

JPEG - 30.1 kb

به گفته ی سخنگوی امارات اسلامی افغانستان ( طالبان ) ، قاری محمد یوسف احمدی : ٬٬متجاوزان آمریکایی و نوکران آنها در شب گذشته ( ۱۲ ژانویه ۲۰۱۹ ) علیه پناهگاه مجاهدین حملاتی را انجام دادند ، در این پناهگاه چند زندانی داعشی وجود داشت ، که در منطقه ی پانی باس از ولایت جواند بادغیس قرار دارد . نیروهای متحد دشمن دو نگهبان را شهید ساختند و همراه ۴۰ زندانی داعشی از محل گریختند . به نظر میرسد که متجاوزان آمریکایی و دولت دست نشانده ی آنها در کابل این عملیات را برای رهایی زندانیان داعشی انجام دادند . هر بار که مجاهدین امارات اسلامی ( طالبان ) با داعش جنگیدند ، متجاوزین آمریکایی به کمک داعش شتافتند و مواضع مجاهدین را بمباران کردند . همانطور که عناصر داعش توسط مجاهدین در درزاب از ولایت جوزجان در ماه اوت گذشته هلاک شدند ، متجاوزین آمریکایی و دولت دست نشانده ی آنها در کابل با هلیکوپتر به کمک ۲۰۰ عضو داعش آمدند . ٬٬

JPEG - 60.5 kb

مرکز مبارزات علیه تروریزم و آکادمی نظامی وست پوینت ، مطالعات تاریخی را منتشر نمود و در آن اختلافات میان مجاهدین را به هنگام جنگ با شوروی نشان داد . این سند یادآور سال ۱۹۸۹ می باشد که در آن با عقب نشینی ارتش سرخ و زمان بازگشت اسامه بن لادن به عربستان سعودی ، گروهی از جوانان اخوان مسلمین ، از سستی رهبر خود شکایت میکردند . آنها مکتب جلال آباد را تاسیس نمودند ، که سخت گیر تر بود ، و با اتهام تکفیری بودن یکدیگر را از جمع خود می راندند . به گفته ی آنها به علت همین مجادلات سال ۲۰۱۴ ، میان القاعده و داعش اختلاف و جدایی افتاد .

این بازگشت به گذشته یادآور حضور اخوان مسلمین میان طالبان ، بلکه در کنار تمامی مخالفان افغان گردید ، تا آنکه احمد شاه مقصود کشته شد ( او عضو سابق اخوان مسلمین بوده ) و در ۹ ماه سپتامبر ۲۰۰۱ ( دو روز قبل از حادثه ی نیویورک و پنتاگون ) او کشته شد . دو دهه ، افغانستان مرکز آموزش عناصر جهادی جهانی گردید ، به خصوص عناصری که از منطقه ی قفقاز روسیه به آنجا می آمدند . امروزه طالبان در انتخاب همراهان خود وسواس بیشتری به خرج می دهد . با اینکه ۶۰٪ از سرزمین افغانستان تحت کنترل آنها قرار دارد . و هم اکنون ملی گرایی بیشتر از مکاتب مذهبی بر آنها تاثیر گذاشته .

JPEG - 33.9 kb
برادر گلبدین حکمتیار رهبر جنگی پاکستان و ترکیه و افغانستان

به هنگام جنگ با شوروی ، اخوان مسلمین به طور اساسی به نخست وزیر گلبدین حکمتیار وابسته بودند ، که نماینده ی آنها در افغانستان بود . در ۲۲ ماه سپتامبر ۲۰۱۶ ، با پشتیبانی دولت اوباما ، گلبدین حکمتیار از لیست تروریست ها ی سازمان ملل خارج شد .

JPEG - 37.5 kb
مرکز طالبان در قطر

ورود داعش به افغانستان ، زمانی اتفاق افتاد که از ابتدای ماه ژوئیه ۲۰۱۸ دولت ترامپ در حال مذاکره با طالبان بود . در ابتدا ملاقات هایی در قطر در کنار آلیس ولس ، مشاور مایک پمپئو در بخش آسیاس مرکزی صورت گرفت . مذاکرات از سوی زلمای خلیلزاد در ماه سپتامبر و اکتبر انجام شد ،در حالی که دولت افغانستان با نگرانی به این جلسات نماینده ای را فرستاد اما با حضور او موافقت نشد . خلیلزاد در کنار طالبان های پشتون علیه شوروی جنگیده بود ،آنهم پیش از آنکه ملیت ایالات متحده را بپذیرد . او به صورت نئومحافظه کار دوره دید و سفیر سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ شد ، چرا که مجلس سنا حضور جان بولتون را نپذیرفته بود .

JPEG - 34.2 kb
این تشکیلات از سوی اسرائیل بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در کنار شهر تیرانا و در شهر سری مانزا ساخته شده و مقر نظامی مجاهدین خلق در آلبانیا می باشد

مجاهدین خلق

هفته ی گذشته ، رهبر مجاهدین خلق ایران ( م ا ک ) مریم رجوی ، به طور رسمی از تیرانا ( محل استقرار خود ) به کابل سفر کرد . او با حمدالله محیب ، سفیر سابق در ایالات متحده و مشاور امنیت ملی ، ملاقات کرد . او باید در روزهای آتی به هرات در منطقه ی شیندانس سفر کند تا در آنجا برای سازمان خود پایگاه نظامی تشکیل دهد . روزنامه ی پاکستانی امت ، گذارش داده پنتاگون در اکتبر ۲۰۱۲ ، حدود دو هزار تن از مجاهدین خلق را آموزش داده است .

به رغم شباهت اسمی مجاهدین و اخوان مسلمین ( عرب سنی ) و مجاهدین خلق ، ( ایرانی و شیعه ) بین آنها هیچ گونه قرابتی وجود ندارد . تنها هدف مشترک میان این گروه ها از سوی ایالات متحده برای اعمال تروریسی به وجود آمده . از سال ۲۰۱۳ ، مجاهدین خلق از عراق به آلبانی با حمایت ایالات متحده نقل مکان نمودند . شهر کوچکی از سوی اسرائیل در این کشور ساخته شد .مریم رجوی در ۲۳ ماه ژوئن ۲۰۱۴ ، در سخنرانی طولانی در برابر هشتاد هزار تن از اعضای خود و ۶۰۰ نفر از رجال سیاسی غرب ، از تجاوز داعش در عراق ابراز خشنودی نمود . باید یاد آور شد که این پیروزی با کمک ژنرال عزت ابراهیم الدوری که از اعضای دست راستی پرزیدنت صدام حسین بوده است و مجاهدین خلق صورت گرفت .

پیوند میان جان بولتون و گروه مجاهدین خلق از دوران دولت بوش آغاز شده است . آنها هر ساله در منطقه ی ویلپینت فرانسه با حضور جان بولتون جلسه تشکیل دادند ‌، و میان سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ ، مبلغ چهل هزار دلار ایدی داشتند . جان بولتون از زمانی که مشاور امنیت ملی شد ، عناصر جهادی داعش و وفادارن به مریم رجوی را برای هدفی مشترک گرد هم آورد .

یکی از اهداف آنها ایران است که با افغانستان دارای مرز گسترده ای است و به سختی قابل کنترل می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.