جان بولتون در سال ۲۰۱۷ در برابر گروه مجاهدین خلق ایران در حال سخنرانی است

در سال ۱۹۷۸ ،زبینیف برژنسکی ، مشاور امنیت ملی پرزیدنت کارتر ، تصمیم گرفت اخوان مسلمین را علیه شوروی به کار گیرد .او مبارزین عرب را برای کمک به مخالفین رژیم کمونیستی افغانستان به این کشور گسیل داشت . دولت افغانستان از ارتش سرخ کمک طلبید ، و این باعث به جریان افتادن باتلاقی از جنگ های غیر قابل تصور گردید .

در افغانستان ، اخوان مسلمین از سوی سازمان سیا مسلح نشدند ،چرا که کنگره اجازه ی درگیری در چنین عملیاتی را صادر نکرد ، اما اسرائیل واسطه شد . از آنجاییکه پیروزی نصیب عرب های افغان شد ، آنها را در عملیات وسیع دیگری به کار گرفتند . اخوان مسلمین که از سوی عراق و اسرائیل تجهیز می شدند ، شانس خود را در جمهوری عرب سوریه بین سال های ۱۹۷۸-۸۲ به آزمون گذاشتند . به این ترتیب ، یکی از نمایندگان اخوان مسلمین توانست به هنگام حمله به یوگسلاوی در کزوو وارد ستاد بزرگ ارتش ناتو گردد .

موقعیت اخوان مسلمین به صورت واحد نظامی ناتو پس از پایان دوران ریاست پرزیدنت کلینتون مدتی معلق ماند ، اما وقفه ای در همکاری آنها با سازمان سیا پیش نیامد . در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما ، در زمان حمله به لیبی این همکاری تجدید شد ، و تمامی ارتش زمینی ناتو از سوی آنها تامین شد . یکی از نمایندگان آنها وارد شورای امنیت ملی ایالات متحده گردید . سپس به هنگام حمله به سوریه ، بخش لند کوم سازمان ناتو ، که در ازمیر قرار داشت ، عناصر جهادی را سازماندهی کرد .

دولت ترامپ مخالف به کار گیری ارتش ایالات متحده از عناصر تروریستی می باشد ، و زمان آن فرا رسیده تا کاخ سفید بار دیگر موقعیت اخوان مسلمین را مشخص نماید .

هنوز استراتژی جدید شورای امنیت ملی از سوی مشاور آن جان بولتون مشخص نشده است . هر چند ، عوامل متعدد بسیاری می توانند موقعیت آن را نشان دهند .

داعش

در ابتدای سال ۲۰۱۸ ، نیروهای ویژه ی ایالات متحده که به طور غیر قانونی در سوریه قرار دارند بسیاری از عناصر داعش را به خارج از سوریه فرستادند . در ماه مه ۲۰۱۸ ، ژنرال یحیا رحیم صفوی ، مشاور نظامی آیت الله خمینی ، ایالات متحده را متهم به سازمان دهی عناصر داعش و فرستادن آنها به افغانستان
نمود.

هم اکنون حدود هفت هزار تن از آنها در افغانستان بسر می برند . بر عکس گذشته ، آنها از طالبان دفاع نمی کنند ،ـ طالبان با حضور عناصر خارجی در افعانستان مخالف است – بلکه با آنها می جنگند .

به گفته ی سخنگوی امارات اسلامی افغانستان ( طالبان ) ، قاری محمد یوسف احمدی :
٬٬متجاوزان آمریکایی و نوکران آنها در شب گذشته ( ۱۲ ژانویه ۲۰۱۹ ) علیه پناهگاه مجاهدین حملاتی را انجام دادند ، در این پناهگاه چند زندانی داعشی وجود داشت ، که در منطقه ی پانی باس از ولایت جواند بادغیس قرار دارد . نیروهای متحد دشمن دو نگهبان را شهید ساختند و همراه ۴۰ زندانی داعشی از محل گریختند . به نظر میرسد که متجاوزان آمریکایی و دولت دست نشانده ی آنها در کابل این عملیات را برای رهایی زندانیان داعشی انجام دادند . هر بار که مجاهدین امارات اسلامی ( طالبان ) با داعش جنگیدند ، متجاوزین آمریکایی به کمک داعش شتافتند و مواضع مجاهدین را بمباران کردند . همانطور که عناصر داعش توسط مجاهدین در درزاب از ولایت جوزجان در ماه اوت گذشته هلاک شدند ، متجاوزین آمریکایی و دولت دست نشانده ی آنها در کابل با هلیکوپتر به کمک ۲۰۰ عضو داعش آمدند . ٬٬

مرکز مبارزات علیه تروریزم و آکادمی نظامی وست پوینت ، مطالعات تاریخی را منتشر نمود و در آن اختلافات میان مجاهدین را به هنگام جنگ با شوروی نشان داد . این سند یادآور سال ۱۹۸۹ می باشد که در آن با عقب نشینی ارتش سرخ و زمان بازگشت اسامه بن لادن به عربستان سعودی ، گروهی از جوانان اخوان مسلمین ، از سستی رهبر خود شکایت میکردند . آنها مکتب جلال آباد را تاسیس نمودند ، که سخت گیر تر بود ، و با اتهام تکفیری بودن یکدیگر را از جمع خود می راندند . به گفته ی آنها به علت همین مجادلات سال ۲۰۱۴ ، میان القاعده و داعش اختلاف و جدایی افتاد .

این بازگشت به گذشته یادآور حضور اخوان مسلمین میان طالبان ، بلکه در کنار تمامی مخالفان افغان گردید ، تا آنکه احمد شاه مقصود کشته شد ( او عضو سابق اخوان مسلمین بوده ) و در ۹ ماه سپتامبر ۲۰۰۱ ( دو روز قبل از حادثه ی نیویورک و پنتاگون ) او کشته شد . دو دهه ، افغانستان مرکز آموزش عناصر جهادی جهانی گردید ، به خصوص عناصری که از منطقه ی قفقاز روسیه به آنجا می آمدند . امروزه طالبان در انتخاب همراهان خود وسواس بیشتری به خرج می دهد . با اینکه ۶۰٪ از سرزمین افغانستان تحت کنترل آنها قرار دارد . و هم اکنون ملی گرایی بیشتر از مکاتب مذهبی
بر آنها تاثیر گذاشته .

برادر گلبدین حکمتیار رهبر جنگی پاکستان و ترکیه و افغانستان

به هنگام جنگ با شوروی ، اخوان مسلمین به طور اساسی به نخست وزیر گلبدین حکمتیار وابسته بودند ، که نماینده ی آنها در افغانستان بود . در ۲۲ ماه سپتامبر ۲۰۱۶ ، با پشتیبانی دولت اوباما ، گلبدین حکمتیار از لیست تروریست ها ی سازمان ملل خارج شد .

مرکز طالبان در قطر

ورود داعش به افغانستان ، زمانی اتفاق افتاد که از ابتدای ماه ژوئیه ۲۰۱۸ دولت ترامپ در حال مذاکره با طالبان بود . در ابتدا ملاقات هایی در قطر در کنار آلیس ولس ، مشاور مایک پمپئو در بخش آسیاس مرکزی صورت گرفت . مذاکرات از سوی زلمای خلیلزاد در ماه سپتامبر و اکتبر انجام شد ،در حالی که دولت افغانستان با نگرانی به این جلسات نماینده ای را فرستاد اما با حضور او موافقت نشد . خلیلزاد در کنار طالبان های پشتون علیه شوروی جنگیده بود ،آنهم پیش از آنکه ملیت ایالات متحده را بپذیرد . او به صورت نئومحافظه کار دوره دید و سفیر سازمان ملل در سال ۲۰۰۷
شد ، چرا که مجلس سنا حضور جان بولتون را نپذیرفته بود .

این تشکیلات از سوی اسرائیل بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در کنار شهر تیرانا و در شهر سری مانزا ساخته شده و مقر نظامی مجاهدین خلق در آلبانیا می باشد

مجاهدین خلق

هفته ی گذشته ، رهبر مجاهدین خلق ایران ( م ا ک ) مریم رجوی ، به طور رسمی از تیرانا ( محل استقرار خود ) به کابل سفر کرد . او با حمدالله محیب ، سفیر سابق در ایالات متحده و مشاور امنیت ملی ، ملاقات کرد . او باید در روزهای آتی به هرات در منطقه ی شیندانس سفر کند تا در آنجا برای سازمان خود پایگاه نظامی تشکیل دهد . روزنامه ی پاکستانی امت ، گذارش داده پنتاگون در اکتبر ۲۰۱۲ ، حدود دو هزار تن از مجاهدین خلق را آموزش داده است .

به رغم شباهت اسمی مجاهدین و اخوان مسلمین ( عرب سنی ) و مجاهدین خلق ، ( ایرانی و شیعه ) بین آنها هیچ گونه قرابتی وجود ندارد . تنها هدف مشترک میان این گروه ها از سوی ایالات متحده برای اعمال تروریسی به وجود آمده .
از سال ۲۰۱۳ ، مجاهدین خلق از عراق به آلبانی با حمایت ایالات متحده نقل مکان نمودند . شهر کوچکی از سوی اسرائیل در این کشور ساخته شد .مریم رجوی در ۲۳ ماه ژوئن ۲۰۱۴ ، در سخنرانی طولانی در برابر هشتاد هزار تن از اعضای خود و ۶۰۰ نفر از رجال سیاسی غرب ، از تجاوز داعش در عراق ابراز خشنودی نمود . باید یاد آور شد که این پیروزی با کمک ژنرال عزت ابراهیم الدوری که از اعضای دست راستی پرزیدنت صدام حسین بوده است و مجاهدین خلق صورت گرفت .

پیوند میان جان بولتون و گروه مجاهدین خلق از دوران دولت بوش آغاز شده است . آنها هر ساله در منطقه ی ویلپینت فرانسه با حضور جان بولتون جلسه تشکیل دادند ‌، و میان سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ ، مبلغ چهل هزار دلار ایدی داشتند . جان بولتون از زمانی که مشاور امنیت ملی شد ، عناصر جهادی داعش و وفادارن به مریم رجوی را برای هدفی مشترک گرد هم آورد .

یکی از اهداف آنها ایران است که با افغانستان دارای مرز گسترده ای است و به سختی قابل کنترل می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian