ولترشبکه

اقدام مشترک فرانسه و ترکیه علیه کردها

رسانه های غربی همواره نتوانسته اند علت جنگ هایی را که در ٬٬ لیه های خاور میانه ٬٬ به وجود آمده دریابند . علتش آن است که نمی خواهند مسئله را در سطح مشکلی منطقه ای بررسی کنند . تییر میسان ، خارج از اینکه این بحران ها ی سوریه می تواند جنبه ی انقلبی داشته باشد یا آن که جنگ داخلی و یا یک تهاجم نظامی ، و یا فشارهای نظامی از سوی ترکیه باشد ، نگرش دیگری از وقایع را با باز نگری مورد کردها پیش می کشد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 27.8 kb
صالح مسلم که کرد سوریه است و دستیار پرزیدنت اردوغان بوده ، جماعت کردها را به سمت شکست هدایت کرده. کوشش او امروزه جبران خسارت هایی است که متحمل شده و هم اکنون حکم جلب او توسط دولت آنکارا صادر شده است .

رسانه های غربی حوادث خاور -میانه را با بررسی مسائل تک تک دولت ها مورد تحلیل قرار می دهند . و مخاطبینشان ، که اغلب از جریان تاریخی این منطقه آگاهی ندارند ، از شنیدن اخبار این رسانه ها تعجب نمی کنند و نمی توانند درک کنند که ٬٬ خاور میانه دارای پیچیدگی است ٬٬ و در جنگ دائم به سر می برد .

لذا ، خاور میانه ، به طور مثال به هیچ وجه مشکلت قاره ی اروپا را ندارد ، بلکه به قاره ی افریقا شبیه است ، چرا که مرزبندی های آن بر واقعیتی جغرافیایی پایه ریزی نشده ، بلکه نتیجه ی توافقات قدرت های استعمار گر بوده است . لذا ، طی قرن گذشته ، دولت های خاور میانه کوشیده اند تا ملیت هایی که در آنجا ساکن بوده اند به صورت یک ملت واحد درآورند . در واقع تنها عمل کرد کشور مصر ، سوریه و عراق در این جریان موفق بوده است .

در طی این پنج سال اخیر ، رسانه های غربی ادعای ٬٬ انقلبی دمکراتیک ٬٬ در کشور های تونس ، لیبی ، مصر و سوریه نمودند ، هم چنین کشور ایران را به مداخله در کشورهای بحرین ، لبنان و یمن و به ایجاد ٬٬ تروریزم ٬٬ در عراق متهم کردند . حال ، تمام نیروهای درگیر ، به استثنای دیکتاتورهای- نفتی خلیج ، این قرائت از حوادث را منتفی دانسته و خود ، تحلیل منطقه ای کامل ٬٬ متفاوتی را ارائه نمودند .

به طور مثال ، وضعیت کردها را بررسی کنیم . من به همان اندازه قادرم تا وضعیت داعش را توضیح دهم ، اما این مورد دوم ، برای مخاطبین غربی دشوار تر خواهد بود .

مطابق با نشریات غربی ، کردها در کشور عراق زندگی خوبی دارند ، در آنجا از خود مختاری نسبتا ٬٬ کاملی برخوردارند ، و از این خوشحال اند که کادر و سیستم فدرال آنها توسط ایالت متحده دیکته شده . آنها در سوریه چه با دیکتاتوری علوی ها و خانواده ی اسد می جنگند و چه با تند گرایان سنی داعش . و به طور مفرط در ترکیه تحت فشار و سرکوب قرار دارند . این در حالی است که ملت آنها می تواند و باید در سوریه کشوری مستقل داشته باشد و نه در ترکیه .

اما خود کردها از این موضوع تفسیر دیگری دارند .

کردها دارای فرهنگی مشترک می باشند ، اما زبان و تاریخ آنها با یکدیگر متفاوت است . به طور مثال ، آنهایی که در عراق به سر می برند ، در طور جنگ سرد به طور کامل متمایل به ایالت متحده بودند ، آنهایی که در ترکیه و سوریه به سر می بردند ، متمایل به اتحاد جماهیر شوروی داشتند . از آنجاییکه کردهای ترکیه متمایل به اتحاد جماهیر شوروی بودند ، ایالت متحده ، مهاجرت آنها را به سوی ترکیه تدارک دید ، به صورتی که ترک ها تمایلی به ترک پیمان ناتو را تشویق نمود . به هنگام جنگ داخلی سال PKK نداشته باشند ، و سپس سرکوب کردهای های ۸۰ میلدی ، کردهای ترکیه همراه با رهبر خویش عبدالله اوجالن ، به صورت گروه های صد هزار نفره به سوریه پناهنده شدند و در آنجا مورد حمایت قرار گرفتند . و در سال ۲۰۱۱ ، ملیت سوری را دریافت نمودند .

اکنون به بخش حاد مسئله بپردازیم : هیچ کس و حتا آنهایی که می خواستند تا ٬٬ بهار عربی ٬٬ را با تکنیک های جنگی نسل چهارم بگسترانند ، به هنگام نخستین جنگ سوریه ، اشاره ای به مسئله ی کردها ننمودند. همه چیز به آرامی و به هنگام جنگ دوم سوریه آغاز شد ، که با کنفرانس خود خوانده ی ٬٬ دوست داران کشور سوریه ٬٬ در پاریس ، به هنگام ماه ژوئیه ۲۰۱۲ اتفاق افتاد .

اعلمیه ی رهبران کشورهای متحد ناتو ، این فرض را به وجود می آورد که جمهوری عرب سوریه ، به زودی ساقط خواهد شد و برادران مسلمان می توانند قدرت را به دست بگیرند ، همان گونه که در تونس ، لیبی و مصر موفق به این کار شدند . کشور ترکیه از ملت های ساکن در شمال این کشور دعوت کرد تا به آنجا بیایند و خود را از شورش های ٬٬ انقلبی ٬٬ حفظ کنند . در ماه سپتامبر ، ٬٬ والی ٬٬ ترک با نام وزل دالماز انتخاب شد – که عنوان والی به دوران عثمانی باز می گردد و یادآور سلطان زور گو ست . با حکم مستقیم نخست وزیر اردوغان ، میلیاردها دلر از پول دیکتاتورهای-نفتی خلیج به میان ٬٬ پناهندگان ٬٬ تقسیم شد .

در آن زمان ، چون همه در تفکر تضعیف کشور سوریه بودند ، کسی متوجه نشد که علتی جانبی برای انتقال این جمعیت به آنجا وجود دارد . با این حال یکی از نزدیکان سامانتا پاور که کلی م. گرین هیل نام داشت ، مقاله ای دانشگاهی با این عنوان چاپ نمود: ٬٬ مهندسی استراتژیک مهاجرت ، به صورت سلح نظامی [1] ، که می بایستی توجه بسیاری را به خود جلب کند .

کشور ترکیه ، شهرهای جدیدی را به وجود آورد تا پناهندگان سوری را در آنجا اسکان دهد ، اما عجیب آن که هیچ گاه آنها را به آنجا وارد نکرد . این شهرها هم چنان خالی از سکنه مانده اند. آنکارا ، در حال تفکیک پناهندگان از طریق شناخت گرایشات سیاسی آنها ست . و آنها را چه در کمپ ها نگهداری می کند تا روش های نظامی به آنها تعلیم دهد و به کشورشان برای جنگیدن باز فرستد ، و یا آنکه میان هم وطنان خود آنها را جای دهد و از کار آنها بهره کشی کند .

در شمال سوریه ، اکثر جمعیت باقی مانده ، مسیحیان ، کردها و ترکمن ها می باشند . ترکمن ها به طور گسترده در خدمت کشور ترکیه بودند و آنها را ٬٬ گرگ های خاکستری ٬٬ کادر بندی نمودند ، که به مفهوم میلیشیای فاشیست سال های ۱۹۶۸ می باشد که توسط ناتو به وجود آمد . از سوی دیگر دمشق نیز ملیشیای مسیحی و کرد به وجود آورد تا امنیت سرزمینش حفظ شود . در طول دو سال کردهای سوریه تحت فرمان جمهوری عرب سوریه مبارزه کردند .

یکی از آنها که به عبدالله اوجالن و برادران کرد خود خیانت نمود ، صالح مسلم نام داشت که با ترکیه پیمان بست ، در حالی که این کشور در سال های ۸۰ نیمی از خانواده ی او را به قتل رسانده بودند او به طور مخفی با پرزیدنت اردوغان و پرزیدنت هلند در ۳۱ ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ در کاخ الیزه دیداری داشت و با آنها تعهدی بست ، که کشور فرانسه و ترکیه ، دولت مستقل شمال سوریه را به رسمیت بشناسند و او رئیس جمهور آنجا باشد . در عوض ، او وظیفه داشت تا در منطقه دست به ٬٬ پاک سازی های قومی ٬٬ بزند و جماعت مسیحی آنجا را قتل عام کند ، مانند : یک قرن پیش که بعضی از کردها در خدمت عثمانی ها دست به کشتار مسیحیان زدند .

سپس می بایستی اعضای پ ک ک را از آنجا بیرون کند ، تا پناهندگان سنی سوریه در مناطق کردنشین ترکیه جای بگیرند .

این طرح تاریخی طولنی دارد : احمد داووداغلو و هم تای فرانسوی او آلن ژوپه ، در سال ( ۲۰۱ ) پیش از مداخله ی نظامی ترکیه در کشور لیبی و پیش از حوادث سوریه ، مقدمات آن را ۱ چیدند. پنتاگون در سپتامبر ( ۲۰۱۳ )، به طور علنی از آن حمایت نمود و زمانی که روبن رایت ، نقشه ی این کشور آینده را ترسیم نمود ، آن را به صورت خلفت داعش در نیویورک تایمز چاپ نمود . این کشور می بایستی ٬٬ کردستان ٬٬ نامیده شود ، در حالی که محل آن در سرزمین در سال ( ۱۹۱۹ )عنوان کرده King-Crane موصوف به کردستان تاریخی قرار نداشت که کمیسیون بود و کنفرانس سوور نیز در سال ۱۹۲۰ آن را تایید می کرد . دولت دوم نام ٬٬ سنی استان ٬٬ نامیده می شد و میان عراق و سوریه قرار می گرفت و مسیر ٬٬ جاده ی ابریشم ٬٬ را به طور کامل قطع می کرد .

( این طرح ، اهداف سلطان عبدالحمید دوم و ترک های جوان و معاهده ی لوزان به سال( ۱۹۲۳ را برآورده می کرد ، که در آن ترکیه به طور کامل سنی مذهب می شد و دیگر ملیت های می بایستی اخراج و یا قتل عام شوند . رافائل لمکینز ، برای جلوگیری از تحقق این طرح و محکوم نمودن آن که هم زمان با قتل عام ارامنه و یونانیان پونتیک آغاز می شد ، این طرح را با واژه ی ٬٬ قتل عام ٬٬ عنوان کرد : واژه ای که امروزه مسئولیت آن به گردن آقایان ژوپه و هلند هم چنین داوود اوغلو و اردوغان می باشد .

قضاوت اشتباه بر این مطالب نداشته باشید ، زیرا همان گونه که پاریس و آنکارا می خواهند کشور ترکیه ی سنی مذهب به وجود آورند ، اکثریت سنی مذهبان آنجا با این امر مخالف اند . به این سبب ما امروزه شاهد سرکوب های وحشیانه ای از سوی ترکیه و خلیفه ی خود خوانده ی داعش در منطقه می باشیم .

در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ ، دولت اردوغان ، به وسیله ی داعش در منطقه ی ( سوروچ ) ترکیه، دست به عملیاتی زد که هم زمان کردها و علوی ها را به کشتن داد – علوی های ترکیه ، با علوی های سوریه از جمهوری عرب سوریه حمایت می کردند . به این صورت ، صلح موقت ۲۰۰۹ پایان گرفت . در آن واحد نیز ، آذوقه و مایحتاج اولیه را به بخشی از پناهندگان خاص سوریه قطع کرد . این آغاز عملیاتی شدن طرح مورد نظر از سوی دولت ترکیه بود . و هم چنین سبب شد تا این کشور به قعر دوزخ قدم بگذارد .

در ماه اوت ، کشور ترکیه پناهندگان سوری را که از مایحتاج اولیه محروم مانده بودند به سوی اتحادیه ی اروپا روانه کرد . در ماه اکتبر ، در کشور سوریه مردی با نام صالح مسلم ، به اقلیت های مسیحی و آشوری حمله برد و کوشید تا مدارس آنها را به زور به مدارس کردی بدل نماید ، که گرایش کردی HDP هم زمان در ترکیه نیز ، حذب آ ک پ اردوغان ۱۲۸ عضور فعال سیاسی داشتند دستگیر نمود و هم چنین ۳۰۰ تجارت خانه ی کردها را مصادره نمود . نیروهای مخصوص ترکیه بیش از ۲۰۰۰ کرد ترکیه را کشتند و بخش های وسیعی از شهر های سیزر و سیلوپی را منهدم ساختند . مخاطبین ما چنانچه این اخبار را دنبال کرده باشند ، خواهند دید که وسایل ارتباط جمعی غرب ، از آنها یادی نکردند و بعد از گذشت یک سال ، از شهدای سیزر و سیلوپی یادی کردند .

با کمک مسعود بارزانی – رئیس جمهور ٬٬ مادام العمر ٬٬ منطقه ی کردستان عراق – صالح مسلم به طور اجباری از جوانان کرد سوریه ثبت نام کرد تا گروه خود را وسعیع تر سازد و منطقه را در خوف و وحشت فرو برد . در اینجا نیز وسایل ارتباط جمعی غرب ، هیچ گاه این موضوع را عنوان نکردند و به صورت دلفریبی از به وجود آمدن دولت روژاوا نام بردند . در حالی که این جوانان سوری به طور دسته جمعی دست به اعتراض می زنند و به نیروهای دفاعی سوریه محلق می شوند .

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ ، پرزیدنت اردوغان ، اعلم کرد که کشور ترکیه ، بخشی از پناهندگان سوری را که در آن کشور باقی مانده اند ، ملیت ترکی خواهد داد - به خصوص آنهایی که طرح ترکیه ی سنی مذهب را حمایت می کنند . و به آنها آپارتمان هایی را خواهد بخشید که از چهار سال پیش ساخته شده و سکونت آنها را انتظار می کشد .

صالح مسلم ، از آن جاییکه میان بلند پرواز های شخصی خود و اتحاد نیروهایش با برادران ترک در فشار قرار گرفت ، علیه آنکارا موضوع خود را تغییر داد و از ماه نوامبر حکم جلب او از سوی این کشور صادر گردید . پس از آن که پرزیدنت اردوغان ، مدیر کل ناتو را نزد خود پذیرفت ، اعلم کرد ٬٬ تعهد نامه ی لوزان ٬٬ را دوباره بررسی خواهد کرد . قصد او ملحق ساختن بخشی از جزایر ، یونان و شمال قبرس و بخشی از سوریه و عراق به کشور خود بوده و در سال ۲۰۲۳ امپراطوری ترک- مغول را برای هفدهمین بار احیا خواهد کرد .

از آن زمان به بعد است که ارتش ترکیه ذره ذره منطقه ی ( جرابلس ) سوریه و ( باشیکا ) عراق را می بلعد . زمانی که نخست وزیر عراق -حیدر ال-عبادی - به کشور ترکیه برای این عملیات نظامی هشدار داد ، پرزیدنت اردوغان به او پاسخ دندان شکنی داد و گفت : ٬٬ او در . جایگاهی نیست که اظهار نظر کند ٬٬ و او را تهدید کرد تا ٬٬ سرجایش بنشیند ٬٬ شورای امنیت ، دو بار سفیر ترکیه و وزیر سابق امور خارجه ی این کشور فریدون ه. سینیرلیوغلو را فرا خواند ، آنها چنین عنوان کردند که کشورشان به نفع ملت ها عمل کرده و دولت عراق نباید قوانین بین الملل را پیش بکشد و اعتراض کند .

در حبهه ی جنگ ، باید دو جناح وجود داشته باشند ، و نه سه جناح . جنگ کنونی ، کشور ترکیه را که خواهان تقسیم جمعیت به گروهای دینی و ملیتی است و تسلط یکی از آنها بر دیگران می باشد ، در یک سو قرار داده ، که در سوی دیگر آن جمهوری عرب سوریه می باشد که خواهان ایجاد صلح و برابری و در کنار هم قرار دادن کلیه ی اقوام کشورش می باشد .

شما نیز می توانید جبهه ی خود را تعیین کنید ؟

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع
ارمنستان Noravank Foundation

[1] “Strategic Engineered Migration as a Weapon of War”, Kelly M. Greenhill, Civil War Journal, Volume 10, Issue 1, July 2008.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.