با نادیده انگاشتن حقوق بین الملل، رئیس جمهور ایالات متحده، بارک اوباما به همکاری هم پیمانانش در خلیج (خلیج فارس) طرح بمباران هوائی سوریه را تنظیم می کند (نیویورک، 23 سپتامبر 2014).

اردوی تازش هوائی ایالات متحده در عراق و سوریه موجب تردیدهائی چند برای ما خواهد بود : زیرا از بین بردن یک گروه تروریستی با بمباران هوائی به تنهائی امکان پذیر نیست. در عراق، ایالات متحده و شورای همکاری خلیج (خلیج فارس) عملیاتشان را در پیوند با نیروهای عراقی یا کرد در زمین همآهنگ ساخته اند. ولی در سوریه، هیچ نیروی جدی برای مبارزه علیه امارات اسلامی در اختیار ندارند. به گفتۀ ژنرال ویلیام میویل William Mayville، فرماندۀ عملیات ستاد فرماندهی ایالات متحده [1] « این بمباران ها تأثیری روی توانائی های امارات اسلامی به انضمام توان عملیاتی آن در مناطق دیگر در عراق یا سوریه نخواهد داشت ».

از سوی دیگر، و با وجود بیانیه های رسمی، می دانیم که امارات اسلامی ساخته و پرداختۀ ایالات متحده و شورای همکاری خلیج (خلیج فارس) است و از منافع آنها دفاع می کند و در نتیجه مرتکب اشتباهی نشده که سزاوار سرزنش و بمباران باشد :

در ماه مه 2013، سناتور جان مکین به شکل غیر قانونی وارد سوریه شد و با ستاد فرماندهی ارتش آزاد سوریه (میانه رو) که ابو یوسف، الیاس ابو دعا، الیاس ابراهیم البغدادی، خلیفۀ کنونی (فرماندۀ افراطی ها) [2] دیدار کرد.

در ژانویۀ 2014، رویترز اعلام کرد که رئیس جمهور اوباما نشست سرّی در کنگره تشکیل داده و طی آن برای تأمین مالی و ارسال جنگ افزار برای « شورشیان» به انضمام امارات اسلامی در سوریه تا سپتامبر 2014 رأی داده اند [3]. این نشست کاملاً سرّی بود و تمام رسانه های ایالات متحده سانسور آن را رعایت کردند.

در نتیجه، تلویزیون سعودی مفتخر از این بازشناسی اعلام کرد که فرماندهی امارات اسلامی به عهدۀ شاهزاده عبدالرحمان آل فیسل بوده است [4].

از سوی دیگر فرماندۀ اطلاعات نظامی اسرائیل، ژنرال اویو کوشیاوی Aviv Kochavi

در مورد افزایش مبارزان ضد سوری هشدار داد و اعلام کرد که اعضای القاعده که اعضای امارات اسلامی هستند (و هنوز از یکدیگر جدا نشده اند) در سه اردوگاه ترکیه در شانلی اورفه، عثمانیه و قرامان [5] زیر نظر ناتو آموزش می بینند.

در ماه مه 2014، عربستان سعودی جنگ افزارهای سنگین کاملاً نو که از اوکرائین خریداری شده بود و تعداد زیادی تویوتای صفر کیلومتر برای تسخیر عراق، با قطار ویژه از طریق سرویس های مخفی ترکیه به امارات اسلامی تحویل داد.

27 مه، مسعود بارزانی، رئیس جمهور دولت خود مختار محلی کردستان عراق برای همآهنگ سازی حمله به عراق و تقسیم عراق بین کردهای عراقی و امارات اسلامی به عمان رفت. روز اوّل ماه ژوئن گردهمآئی دیگری با شرکت تعداد زیادی از هم پیمانان سنّی مذهب در عمان برگزار شد [6].

در آغاز ماه ژوئن، امارات اسلامی و دولت خودمختار محلی کردستان عراق حملات خود را در همآهنگی شروع کردند. امارات اسلامی بر اساس مأموریتی که داشت در خاک عراق تخم وحشت کاشت و تصفیۀ قومی به راه انداخت، یعنی به جنایاتی دست زد که ارتش ایالات متحده در سال 2003 قادر به انجام آن نبود. با این وجود چنین کار جنایت آمیزی برای اجرائی ساختن طرح ستاد فرماندهی ایالات متحده که در سال 2001 به تصویب رسید ضروری بود، یعنی طرح بازسازی خاورمیانه : که با نام آن تحت عنوان « خاورمیانۀ بزرگ » آشنا هستیم.

در نتیجه هیچ دلیلی وجود ندارد که ایالات متحده امارات اسلامی را از بین ببرد، مگر قتل رسانه ای و نمایشی — و مظنون — سه نفر از آمریکائی ها که به هیچ عنوان نمی تواند این رگبار آتش سیل آسای آسمانی را توجیه کند.

گر چه کاملاً روشن است که هدف اصلی اردوگاه حملۀ هوائی همانی نیست که رسماً اعلام کرده اند، هیچکس نمی تواند مشخصاً بگوید که بمب هایشان را روی کدام هدف پرتاب می کنند. حداکثر می توانیم بگوئیم که ایالات متحده و همپیمانانش در شورای همکاری کشورهای عرب خلیج (خلیج فارس) چند ساختمان خالی از سکنه را در رقه — که امارات اسلامی دو روز پیش از بمباران آنجا را ترک کرده بود — و حدود دوازده پالایشگاه در شرق سوریه را بمباران کرده است.


پیش ازاین به تاریخ 24 سپتامبر 2014 نیروی هوائی ایالات متحده یک پالایشگاه سوری را بمباران کرده بود. با آگاهی به این امر که پالایشگاه از پر هزینه ترین سرمایه گذاری های صنعتی می باشد، باید بپرسیم که بمباران یک پالایشگاه در متن جنگ علیه تروریسم چه معنائی می تواند داشته باشد ؟

به گفتۀ پنتاگون، این پالایشگاه در اختیار امارات اسلامی بوده و به منبع در آمد بزرگی برای این گروه تبدیل شده بوده است.

روشن است که چنین پاسخی نمی تواند حقیقت داشته باشد. وقتی دولت هائی که در محاصرۀ اقتصادی به سر می برند در تکاپوهایشان برای فروش گاز و نفت در بازارهای بین المللی توفیقی بدست نمی آورند، چگونه ممکن است که امارات اسلامی، با وجود قطعنامه های شورای امنیت 1373 (2001) و 2170 (2014) امکان چنین کاری را پیدا می کند ؟ با آگاهی عمومی و زیر چشمان جهانیان، هیدروکربور عراق و سوریه را می دزدد و از طریق لوله های انتقال نفت به بندر جیحان در ترکیه منتقل می کند، سپس از آنجا به وسیلۀ کشتی های نفتکش Palmali Shipping & Agency JSC یعنی شرکتی که به میلیاردر ترک و آذری آقای مبارز قربان اغلو تعلق دارد به اسرائیل می فرستد. مقامات اسرائیلی نیز در بندر اشکلون جواز های تقلبی صادر می کنند، و گوئی که محمولۀ نفتی از حوزۀ نفتی ایلات (استان جنوبی اسرائیل) استخراج شده، متعاقباً به اتحادیۀ اروپا صادر می کنند. در این داد و ستد مخفیانه اروپائی ها نیز مدارک اسرائیلی را به رسمیت می شناسند.

دولت خود مختار محلی کردستان عراق نیز برای فروش نفت دزدیده شده، ازهمین ساخت و پاخت صادراتی استفاده می کند، ایالات متحده و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج (خلیج فارس) در صورتی که می خواستند قطعنامۀ 1373 (2001) و 2170 (2014) را به کار ببندند، می بایستی به کردستان عراق نیز حمله می کردند. ولی بر عکس، از آن پشتیبانی کردند (نه تنها علیه امارات اسلامی، بلکه علیه دولت مرکزی بغداد) [7].

در نتیجه، قابل درک است که هدف از بمباران این سامانه های صنعتی تنها برای محروم ساختن سوریه از استقلال و توان تصفیۀ نفت خام در دوران بازگشت صلح صورت گرفته است.

شاهزاده خالد، پسر وارث تاج و تخت سعودی ها، شاهزاده سلمان، در خلبانی یک اف 15 در بمباران سوریه شرکت خواهد کرد.

از هیچکس پنهان نیست که در این جریان، ایالات متحده روی اعضای شورای همکاری کشورهای عرب خلیج (خلیج فارس) و به ویژه روی عربستان سعودی تکیه می کند. در این مورد، روشن است که هواپیماهای سعودی از پایگاه های سعودی به پرواز در نمی آیند، گزارشی که توسط رسانه های ایرانی منتشر شده حاکی از این امر است که از پایگاه های اسرائیل به پرواز در می آیند. این گزارش هنوز تأیید نشده ولی صحت آن محتمل است.

ما بارها یادآور شدیم که یکی از اهداف اصلی جنگ علیه سوریه، دستیابی و تسلط بر منابع گاز طبیعی این کشور است، علاوه بر این آنچه که سوریه را به هدف (هدف مطبوعی برای امپریالیست ها) تبدیل می سازد، عبور لوله های انتقال گاز از ایران و یا لوله های انتقال گاز رقبای این کشور یعنی قطر و عربستان از سرزمین سوریه است.

بنابراین، از مقاومت روسیۀ نوین Novorussia و پشتیبانی روسیه از آن، اتحادیۀ اروپا بر آن است که خود را از وابستگی به گاز روسیه آزاد سازد. به همین علت مبتنی بر بیانیۀ معاون وزیر نفت ایران علی ماجدی در 9 اوت، دولت ایران می خواهد گاز خود را به این بازار پیشنهاد کند [8]. این راه حل ایران را باید به مفهوم آلترناتیوی در مقابل بسته شدن راه عراق به سوریه توسط امارات اسلامی تلقی کنیم.

این گزینش که از منافع دولت ایران دفاع می کند، با ترک مواضع ضد امپریالیستی احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران، می تواند طی گفتگوهای 5+1 در چهارچوب توافقات گسترده تری مورد پذیرش ایالات متحده قرار گیرد. به این معنا که ایران پژوهش های انقلابی اش را در زمینۀ تولید انرژی هسته ای رها کند، یعنی روندی که می توانست جهان سوّم را از وابستگی به نفت رها سازد، و در ازای آن « غربی ها » مجازات های خود را لغو خواهند کرد.

با این وجود، اگر چنین تحولی صورت بگیرد، تعادل منطقه را عمیقاً تغییر خواهد داد. مشکل بتوانند چنین تغییراتی را به روسیه تحمیل کنند که اخیراً ایران را در سازمان همکاری شانگهای پذیرفته است. این امر مستلزم 8،5 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ساخت 1800 کیلومتر لولۀ انتقال گاز و متصل نمودن سیستم نوباکو Nabucco خواهد بود. گاز ایران برای اروپا با مرکزیت اتریش برای پخش آن، از راه آذربایجان و ترکیه ، سپس از بلغارستان، رومانی و مجارستان عبور خواهد کرد. این طرحی است که شیخ حسن روحانی در حاشیۀ نشست عمومی سازمان ملل متحد به رئیس جمهور اتریش هانس فیشر پیشنهاد کرده است [9].

رئیس جمهور ایران، شیخ حسن روحانی آمده است تا برای همقطار اتریشی خود هانس فیشر Hans Fisher از طرح گاز رسانی خود به اروپا بگوید (نیویورک، 24 سپتامبر 2014).

راه اندازی مجدد سیستم نوباکو Nabucco فرصت خوبی برای آذربایجان بود که می توانست به راحتی تولیداتش را از میدان گازی شاه دنیز صادر کند. در عین حال، باکو از مسکو نیز دور شده و به واشینگتن نزدیک خواهد شد، در نتیجه همین موضوع علت خرید ناگهانی جنگ افزار از اسرائیل را روشن می سازد.

از دیدگاه سوریه، تغییر جهت سیاست ایران در زمینۀ انرژی الزاماً منفی نیست : اغلب دشمنان سوریه — بجز اسرائیل — دلیلی برای ادامۀ جنگ نخواهند داشت. علاوه بر این، دور شدن ایران وضعیت سوریه و مفید فایده بودن سوریه را برای روسیه تقویت خواهد کرد. اگر این توافق صورت بگیرد، واشنگتن برای حفظ جدائی عینی بین تهران و دمشق به بی ثبات سازی منطقۀ سنّی در عراق ادامه خواهد داد، و مطمئناً از داعش (امارات اسلامی در عراق و شامات) دردیرالزور پشتیبانی خواهد کرد، ولی بقیۀ سوریه را راحت خواهد گذاشت.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1U.S. Air Strikes Are Having a Limited Effect on ISIL”, Ben Watson, Defense One, 11 August 2014.

[2“جان مک کین رهبر ارکستر «بهار عرب» و خلیفه”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 18 اوت 2014, www.voltairenet.org/article185094.html

[3Congress secretly approves U.S. weapons flow to ’moderate’ Syrian rebels”, Mark Hosenball, Reuters, 27 January 2014.

[4« L’ÉIIL est commandé par le prince Abdul Rahman », Réseau Voltaire, 3 février 2014.

[5Israeli general says al Qaeda’s Syria fighters set up in Turkey”, Dan Williams, Reuters, 29 January 2014.

[7جهاد طلبی و صنایع نفتی”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie), شبکه ولتر, 23 ژوئن 2014, www.voltairenet.org/article184397.html

[8« Iran ready to supply energy to Europe via Nabucco », Irna, 9 August 2014.

[9« Iran Ready to Supply Energy to Europe », Shana, 24 September 2014.