ولترشبکه

بازخواست از نماینده ی آیت الله خامنه ای در فرانسه

+

یحیا قواسمی ، از پیروان فرانسوی- الجزایری امام روح الله خمینی ، و نماینده ی آیت الله علی خامنه ای در فرانسه ، همراه ده تن از یارانش ،در دوم اکتبر ۲۰۱۸ ،طی عملیاتی گسترده به همراهی ۲۰۰مامور پلیس ، بازداشت شد .

مرکز زهرا ، که اتحادیه ی شیعیان فرانسه می باشد ، توسط پلیس ضبط و بسته شد .

هم زمان ، چندین حساب بانکی مربوط به ایران ، به طور موقت ،از سوی حکم دولتی برای شش ماه مسدود گردید [1] .

پلیس فرانسه قصد دارد میان جمهوری اسلامی ایران ، نقش مذهب و طرح سوءقصد به میتینگ منافقین که در ۳۰ ماه ژوئن ۲۰۱۸ در حومه ی پاریس برگزار گردید ، رابطه ایجاد کند . امیر س. و همسرش نسیمه ن . در بلژیک و اسد الله اسدی در آلمان ، در ارتباط با این پرونده دستگیر شدند .

منافقین ، سازمانی مارکسیستی می باشند که عربستان سعودی و ایالات متحده از آنان حمایت می کنند . آنهابه چندین سوء قصد و قتل در ایران و عراق اعتراف کرده اند . و تا چندی پیش از سوی اتحادیه ی اروپا ، گروهک تروریستی نامیده می شدند .

هزینه های فعالیت های یحیا قواسمی ، نماینده ی آیت الله علی خامنه ای به طور قانونی از سوی ایران ، و گاهی از کانال دیپلماتیک پرداخت می شد . یحیا قواسمی به طور منظم مرکز اطلاعات و امنیت داخلی فرانسه را از حساب ها و فعالیت های خویش مطلع می ساخت .

با اینکه او خود سیاست مدار نمی باشد ، اما توانسته بود حزب سیاسی ضد صهیونیستی به وجود آورد ، که در سال ۲۰۰۹ در انتخابات اتحادیه ی اروپا و در انتخابات قانونگذاری ۲۰۱۲ ، چند کاندیدا معرفی کند ، از از میان آنها می توان به دیودونه ( طنز نگار ) و آلن سورل ( جامعه شناس ) اشاره کرد . مانوئل والس نخست وزیر گذشته ی فرانسه ، ( کاندیدای شهرداری در بارسلون اسپانیا ) ، این سه تن را افرادی خطرناک دررابطه با دموکراسی قلمداد می کرد . و کنار گذاشتن آنها برای او به صورت امری شخصی در آمده بود .

پیوستن مرکز زهرا با فعالیت تروریستی ، بسیار عجیب است . یحیا قواسمی شخصیتی است مذهبی که در خاور میانه مورد احترام می باشد . در این گذارش قضایی ، علت دیگری می تواند وجود داشته باشد : دولت فرانسه به آقای قواسمی، در ایجاد لیست جدید حزب سیاسی ، که هزینه های آن توسط دولت ایران پرداخت می شود ، و برای شرکت در انتخابات ۲۶ ماه مه ۲۰۱۹ اتحادیه ی اروپا آماده می شود ، مظنون است .

پاریس و تهران از سال های ۱۹۸۰ جنگی پنهانی با یکدیگر دارند . در آن زمان ارتش فرانسه ، ایران را بمباران می کرد ، بی آنکه رای دهندگان فرانسوی از این امر مطلع باشند . چنانچه این عملیات از سر گرفته شود ، دستگیری نماینده ی رهبر معظم انقلاب ایران ،عملی غیر مسئولانه می باشد .

در عرصه ی سیاست ایران ، پرزیدنت مکرون ، روابط حسنه ای با هم تای ایرانی خود حسن روحانی دارد و بر عکس روابطی غیر حسنه با رهبر معظم انقلاب .

وزیر داخلی فرانسه ، ژرارد کولومب ، استعفای خود را دو روز قبل از دستگیری یحیا قواسمی به پرزیدنت امانوئل مکرون تقدیم نمود . استعفایی که پذیرفته نشد و به طور مجدد درخواست گردید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « La France dénonce le terrorisme iranien », Réseau Voltaire, 2 octobre 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.