دو هفته پیش دو حامل موشک اس-۳۰۰ ، در دیر الزور در شرق سوریه مستقر شدند . بلافاصله ، پروازهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده۸۰٪ در شمال شرقی سوریه کاهش یافت . از ۱۸ ماه سپتامبر ، نیروهای هوایی اسرائیل هیچ پروازی بر فراز حریم هوایی سوریه انجام نداده اند .

نمایندگان ارتش اسرائیل ، به رهبری سرلشکر آهارون حالیوا ( رهبر عملیات ) ، به مسکو سفر کرد و با سرلشکر واسیلی تروشکین ( رهبر وابسته ی عملیات ارتش روسیه ) دیداری داشت . روابط میان دو ارتش پس از نابود سازی هواپیمای ای ال-۲۰ روسی به هنگام حمله ی هواپیماهای اف-۱۶ اسرائیل به پایگاه حمیمین ، رو به وخامت نهاده .

فرستاده های اسرائیل به مسکو سفر کردند ، زیرا منطقه ی پرواز ممنوع از سوی سیستم دفاعی جدید روسی برقرار شده بود ، جای هیچ تردیدی در این زمینه باقی نمی گذاشت . اسرائیلی ها تصور می کردند بتوانند روسها را به سمت خود بکشانند تا کدهای امنیتی موشک های سوری را بدست آورند. به طور مسلم روسها موافقت نمی کردند .

در حریم فضایی سوریه چه وسیله ای قرار گرفته که اسرائیلی ها و آمریکایی ها را از عمل باز می دارد در اختیار دارد که شعاعی عملیاتی آن S-300/PMU2؟ سوریه حدود ۶ تا ۸ آتشبار ضد هوایی
حدود ۲۵۰ کیلومتر می باشد . موشک ها ضامن امنیت هواپیماها و هدف های نظامی سوریه می باشند . با این وجود، آتشبارها مهم ترین عامل نمی باشند.

خودکار صورت می گیرد . نقش این سیستم Polyana D4M1اداره ی این آشتبارها به وسیله ی
خودکار ، می تواند واحدهای دفاع هوای و ضد هوایی سوریه را به طور هم زمان اداره کند . این وسیله قادر است محوطه ی ۸۰۰کیلومتر مربع را هم زمان پوشش دهد : با ۵۰۰ هدف هوایی و موشک های بالستیک و ۲۵۰ هدف دیگر . با این آتشبار ، مراکز فرماندهی ارتش هوایی سوریه و ماهوارها هواپیماهای مراقبتی روسی بدست A-50U (AWACS) می توانند اطلاعاتی از هواپیماهای روسی
آورند .

حافظه ی سرور این آتشبار می تواند نشان های راداری تمام هدف های هوایی را حفظ کند ، همچنین موشکهای کروز و هواپیماهای ٬٬ نامرئي٬٬ را رد گیری نماید . زمانی که هدف هوایی از سوی رادار سوریه رد گیری شد ، سیستم خودکار آتشبار می تواند اطلاعات را برای تمام رادارهای رد گیر و سیستم هدایت کننده هواپیماها و آتشبار ضد هوایی سوریه و روسیه نشان دهد.
زمانی که هدف مشخص شد ، به طور خودکار این اهداف آماده ی نابودسازی خواهند شد. این سیستم خودکار می تواندموشک های سوری قدیمی دوران اتحاد جماهیر شوروی را
که عبارتند از ( اس -۲۰۰ ، اس -۷۵ و اس-۱۲۵ و غیره ) در عمل به صورت موشک های اس -۳۰۰ در آورند.

این شبکه ی خودکار می تواند سیستم کراسوخا-۴ را نیز برای ایجاد پارازیت در رادارهای زمینی ، و هواپیماهای جنگی آواکس ، هواپیماهای شناسایی دارای خلبان و بدون خلبان بکار رود . این شبکه
NAVSTAR GPSبرای مخدوش کردن دستگاهای Zhitel R-330ZHقادر است از سیستم
وسایلی از قبیل هواپیما - هلیکوپتر - موشک های کروز - بمب های هدایت شونده و غیره به کار گرفته شوند .

تاثیرات استقرار سیستم دفاعی خودکار روسی در حریم هوایی سوریه چیست؟

پایگاه نظامی ایالات متحده در سوریه از قشون نظامی برای عملیات ویژه تشکیل شده است . که عبارتند از پیاده نظام سبک ، بدون هیچ زره پوش و بدون پشتیبانی توپ خانه . از این رو نخواهند توانست در برابر حملات زمینی ارتش سوریه و نیروی هوایی آن مقاومت کنند . از آنجاییکه ارتش ایالات متحده متوجه شده که نخواهد توانست از سد ضد هوایی سوریه بدون تلفات زیاد عبور کند ، از این رو هر گونه اقدام نظامی را بیهوده می داند . به همین خاطر اعلام کرده که حدود ۲۰۰۰ سرباز را از سوریه خارج خواهد کرد . در عین حال ، ترکیه که از حمایت روسیه برخوردار است ، آماده ی حمله به نیروهای ( آی پی جی ) در شمال سوریه می باشد . در این شرایط جدید ، ارتش سوریه در کنار ارتش ترکیه خواهد جنگید . نیروهای ( آی پی جی ) از سوی ایالات متحده تعلیم دیده اند و حمایت می شوند ، از این رو تمام منطقه ای را که از دست عناصر خلافت اسلامی تصاحب کرده بودند ( سرزمین های متعلق به سوریه ) به سرعت از دست خواهند داد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian