در ماه ژانویه ۲۰۰۲ ، مسئول روابط با آسیای جنوبی وال استریت ژورنال ایالات متحده ، دانیل پرل ، در پاکستان دستگیر شده بود . او در حال تحقیق در ارتباط با رابطه ی ریچارد رید با القاعده بوده است . او توسط ربایندگان خود که مدعی جنبش ملی آزادیبخش پاکستان می باشند ، کشته شد.

ژنرال ایجاز احمد شاه ، که مسئول سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان بوده است و هم اکنون وزیر داخلی این کشور می باشد ، اعلام کرد رهبر این گروه- احمد عمر سعید شیخ- به جنایت خود اعتراف کرده بود و در حصر خانگی به سر می برد . او محکوم به اعدام شد اما در دادگاه دوم حکم حبس ابد دریافت کرد .

خالد شیخ محمد ، توسط ایالات متحده ربوده شد و به گوانتانامو برده شد ، و اعتراف کرد که خود سر از تن دانیل پرل جدا کرده . او را محکوم به انواع شکنجه ها نمودند به خصوص ۱۸۳ بار او را در وضعیت خفگی قرار دادند ، کودکان ۶ و ۸ ساله ی او نیز شکنجه شدند . او خود را انجام ۳۱ جنایت متهم ساخت ، اما نتوانست هیچ اطلاعاتی در رابطه با این جنایات ارائه دهد .

رئیس جمهور سابق پاکستان پرویز مشرف که هم اکنون پناهنده در امارات متحد عربی است در خاطرات خود می نویسد که احمد عمرسعید شیخ یکی از اعضای برجسته ی ام . آی ۶ انگلستان ، همچنین مامور دو جانبه در اطلاعات پاکستان بوده است او در جنگ بوسنی هرزگووین نیز شرکت داشته است

در دوم ماه آوریل ۲۰۲۰ ، دادگاه عالی پاکستان محکومیت احمد عمر سعید شیخ را به ۷ سال برآورد کرد . از آنجاییکه ۱۸ سال را در زندان گذرانده بود ، باید به زودی آزاد شود.

احمد عمر سعید شیخ از شاگردان برجسته ی مرکز آموزش اقتصاد لندن می باشد ، او همچنین به هنرهای رزمی و شطرنج آشنا ست و به پنج زبان صحبت می کند . او در سال ۱۹۹۴ به ربودن توریست های اهل کالیفرنیا در هند اقدام کرد که به منزله ی نبرد برای استقلال کشمیر به حساب آورد . او را زندانی کردند و کمی بعد آزاد شد ، در سال ۱۹۹۹ آزادی او با تبادل اسیران هواپیمایی هندی ۸۱۴ صورت گرفت . به گفته ی واشنگتن پست ، او جزو سازمان اطلاعات پاکستان بوده است . به گفته ی سی ان ان او مبلغ صد هزار دلار به محمد اعتا منتقل نمود ، شخصی که اف بی آی او را در حادثه ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم به هواپیما ربایی نمود ، اما در لیست مسافران هواپیما قرار نداشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian