“آرتساخ ( قره باغ ) گورستان اردوغان خواهد بود ؟”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 16 اكتبر 2020, www.voltairenet.org/article211224.html

کلیسای آرتساخ که هدف دو موشک قرار گرفت . نابودی این مکان مذهبی از جنایات جنگی می باشد که مطابق با قوانین بشر دوستانه ی بین الملل تصویب شده است . قتل عام ارامنه ( ۱۸۹۴-۹۵ و ۱۹۱۵ -۲۴) توسط عثمانی ها و ترک ها به قصد نابود سازی ملت غیر مسلمان این منطقه بوده است . در عین حال آذربایجان مدعی شده که در حمله به این کلیسا دست نداشته است .

جنگ در منطقه ی کوهستانی قره باغ از ۲۷ ماه سپتامبر ۲۰۲۰ ادامه دارد . ارتش اذربایجان به طور مسلم قوی تر ، و تعداد نظامیان آن بیشتر و مجهز به سلا ح های بهتر می باشد . خط اول دفاعی نیروهای آرتساخ نابود شده است ، اما دو خط دفاعی آن همچنان در حال عمل می باشند . خسارات در هر دو طرف بسیار قابل توجه می باشد . اما هنوز به طور مسلم نمی توان تعداد زخمی ها و کشته های دو طرف را مشخص ساخت.

رئیس جمهور آذربایجان الهام علیف اعلام کرده که حملات خود را تا پیروزی ادامه خواهد داد تا بتواند سرزمین ها ی قره باغ را به محاصره ی خود در بیاورد . رجب طیب اردوغان از ترکیه از او حمایت می کند . پاکستان نیز سربازانی به منطقه فرستاده است . تمام کشورهای ترک زبان و شورای ملت های ترک حمایت خود را از ملت آذربایجان و ترکیه اعلام کرده اند .

از سوی ارمنستان ، نیروهای حاضر در خارج از این کشور پیوسته این حمله را محکوم کرده اند ( حتا در صورتی که باکو ادعا کند به قره باغ حمله نکرده است ) . به مشکل ارتساخ ، ارمنستان نیز افزوده شده است . به طور مسلم سربازان ارمنستان در منطقه ی قره باغ در حال جنگ می باشند تا از مرزهای کشورشان دفاع کنند .

به لحاظ دیپلماتیک گروه مینسک ( او اس سی ای ) که به ریاست ایلات متحده ، فرانسه و روسیه گردانده می شود ، بارها برای آتش بس اعلامیه صادر کرده ، اما هیچ کدام عملی نشده اند . گروه مینسک تا کنون هیچ اقدامی انجام نداده و پیوسته چشمانش را می بندد . در واقع در ژنو به طور سری بدون حضور ارمنستان در حال گفتگو می باشد .

در باره ی فرانسه : با اینکه با داشتن مقام مشاور ریاست گروه در پاریس ، پیوسته با آنکارا در ارتباط با موضوعات مختلف در حال ستیز می باشد : به خصوص در ارتباط با مناطق محافظت شده ی مدیترانه در ارتباط با لیبی ، و همچنین موضوع لاییک بودن . هنوز امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور با موضوع تسخیر قبرس ، عراق و سوریه توسط ترکیه اظهار نظر نکرده است . فرانسه تنها از ترکیه توضیحاتی در ارتباط انتقال عناصر جهادی از ارتش آزاد سوریه به قره باغ خواسته ، با اینکه خود در حمایت و کادر بندی آنها علیه دولت سوریه نقش داشته است .

قدرت های متوسط در برابر قدرت های بزرگ خود را از ترس کنار می کشند . به خصوص در ارتباط با آذربایجان که از نفت برخوردار می باشد ،هیچ گاه طرف ارمنستان را نمی گیرند . با اینکه در گذشته ملت ترکیه دست به قتل عام ارامنه زده است و آنرا منکر می شود ، اما به لحاظ اخلاقی نمی توان برای مدت طولانی از این جنایات چشم پوشی کرد. پیش از آنکه قطر ( که پایگاه نظامی ترکیه را در کشورش جای داده ) سخنی به میان بیاورد ، دبیر کل لیگ عرب ترکیه را متهم ساخته. بلافاصله کشور سوریه از این موضع دفاع کرده . بشار اسد رئیس جمهور سوریه از این موقعیت استفاده کرده تا از جنایات آنکارا نسبت به ملت خود را محکوم کند .

خلاصه آنکه ، امکان شکست آرتساخ و کشتار جمعی جمعیت این منطقه نزدیک است ، ایالات متحده و روسیه همچنان موقعیت بی طرفانه ی خود را اعلام می کنند ، کشورهای غرب و اعراب از ارمنستان حمایت می کنند ، تنها ملت های ترک زبان به طور علنی از ترکیه و آذربایجان حمایت کرده اند

دبیر اول سازمان ناتو ، و رئیس جمهور ترکیه در ۵ ماه اکتبر ۲۰۲۰ در کاخ سفید آنکارا . آنها متحد و یا دشمن هم می باشند ؟

این فرضیه وجود دارد که واشنگتن دامی برای رئیس جمهور ترکیه گسترده باشد تا مانند صدام حسین او را نابود سازد . در سال ۱۹۹۰-۹۱ تسخیر کوویت باعث شد تا سفیر ایالات متحده آپریل گاسپی پنج ماه بعد شورای امنیت را برای عملیات ٬٬ طوفان سحرا ٬٬ حمایت کند. تنها دو هفته از حملات آرتساخ گذشته است .

نمی توان طی چند ماه تصویر صدام حسین را تغییر داد . او در جوانی توسط سازمان سیا به هنگام تحصیلات خود استخدام شده است . او به کودتای اخوان مسلمین در سوریه به فرمان غرب کمک کرده است . او سال ها به فرمان غرب با ایران جنگیده است . او نقش مهمی در کنار مدافعان خود ایفا می کرد . واشنگتن با انتشار اسنادی مشخص کرد که او چندین تن از اطرافیان خود را به قتل رسانده ، و این سرسپرده ی غرب را بدل به قاتل بدل کردند . در این موقعیت ،شهادت دروغ یک پرستار کوویتی در کنگره ایالات متحده بسیار کار ساز بوده : او اعلام کرد ارتش عراق با ربودن دستگاه های نگاه دارنده کودکان نو رس ، باعث مرگ آنها گردیده .

در ارتباط با آذربایجان باید گفت که مسائل بسیار ساده می باشند . کافی است تا دلایل قتل عام ارامنه را که ترک ها همواره منکر می شوند بار دیگر عنوان کرد تا با این کار قتل عام های بعدی ثابت شود . همانگونه که کلیسای بزرگ آرتساخ مورد حمله قرار گرفت . آذربایجان منکر این حمله شده است ، و این نشان می دهد کشور دومی در این حملات نقش داشته باشد . چنانچه عملیات باکو در نقض حقوق بشر بین الملل تصویب شود ، انکار با نسل کشی ارامنه در سال های ( ۱۸۹۴-۵ و ۱۹۱۵-۲۰ ) را نمی تواند منکر شود .

شش ساعت پس از گفتگو ، تنها پنج دقیقه آتش بس ادامه یافت

دام بسته می شود

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین برای اجتناب از گسترش درگیری ها در تاریخ ۹ ماه اکتبر در مسکو نشستی به همراه روسای امور خارجه ی روسیه ، آذربایجان و ارمنستان ترتیب داد ، این در حالی بود که نخست وزیر کشورش را به ارمنستان فرستاده بود . پس از شش ساعت گفتگو ، انها به امضای قرار داد آتش بس توافق کردند که در تاریخ ۱۰ ماه اکتبر تحقق می یافت . در این پیمان انتقال قربانیان دو طرف و گفتگوهای صلح با حاکمیت گروه مینسک پذیرفته شد .

توقف حملات گستره شهر کوچک هادروت ، که باکو اعلام کرده بود آن را محاصره کرده و حملات هواپیماهای بدون سرنشین وضعیت را بحرانی کرد .

آتش بس تنها ۵ دقیقه طول کشید : در ساعت ۱۲ و پنج دقیقه ، آذربایجان حملات خود را در شهر هاروت از سر گرفت.

ارمنستان اعلام کرد ، آذربایجان شهر مرزی کشور ارمنستان ( کاپلان ) را بمباران کرده است . این خبر توسط سازمان امنیت ( او تی اس سی ) بررسی شد و آنها می بایستی به ارمنستان کمک نظامی بفرستند . در این صورت روسیه نیز باید نشان بدهد که ترکیه در این مناقشات شرکت داشته در این صورت سازمان ناتو در برابر این دو گانگی قرار خواهد گرفت : حمایت از ترکیه و اعلام جنگ سوم جهان ، و یا اینکه از ترکیه بخواهد تا از این سازمان خارج شود .

از آنجاییکه هیچ یک از اعضای سازمان ناتو تاب تحمل پرزیدنت رجب طیب اردوغان را ندارند ، او به صورت دشمن شماره ی یک جهان در خواهد آمد .

اما از آنجاییکه این مسائل پیچیده تر می باشند : ارتباط بین المللی طرف آذربایجانی توسط لابی نظامی گنجوی بین الملل حمایت می شود که به طور روشن توسط سازمان ناتو کنترل می شود . همچنین واشنگتن بارها سعی کرده رئیس جمهور ترکیه را برکنار سازد ، حتا دستور قتل او را داده است ، اما رئیس جمهور این کشور بارها تکرار کرده که ارتش ترکیه یکی از اجزای مهم سازمان ناتو به حساب می آید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian