ولترشبکه

اتحادیه ی اروپا و لیگ عرب علیه ٬٬معامله ی قرن ٬٬ ایالات متحده

+

آخرین اطلاعیه ی نشست شرم الشیخ ، که در آن اتحادیه و لیگ عرب در ۲۴ و ۲۵ فوریه ی ۲۰۱۹ گرد هم آمده بودند ، به طور روشن مخالف ٬٬ معامله ی قرن ٬٬ رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ بوده است [1] .

کاخ سفید با توجه به درگیری بی پایان اسرائیل و اعراب ، که هیچ یک از طرفین قادر به حل آن نیست ، بدون توجه به حقوق بین الملل و با نگاهی مصلحت طلب نسبت به حقیقت موجود طرحی را ارائه داده است . فرستاده ی ویژه ی پرزیدنت ترامپ ، که جراد کوشنر داماد وی می باشد ، طرحی پیشنهاد داده که تا کنون دستخوش تحولات بسیاری بوده و تا کنون اطلاع دقیقی از آن موجود نیست . به نظر می رسد که در این طرح موجودیت فلسطینی واحدی با حمایت سعودی ها ( و نه کشور اردن ) در نظرگرفته شده است ، که در آن هزینه ی توسعه ی اقتصادی از سوی کشورهای خلیج ( و نه کشورهای غربی ) پرداخت خواهد شد ، همچنین بخش هایی از فلسطین اشغال شده ، به طور رسمی به اسرائیل واگذار خواهد شد .

در بیانیه ی نهایی اتحادیه ی اروپا و لیگ عرب ، به حقوق بین الملل به صورت خط قرمز مسئله ی اعراب و اسرائیل نگریسته شده است . اما در مجموع بیانات اخیر اتحادیه ی اروپا ، از حقوق بین الملل سخنی به میان نیامده ، اما به راه حل نهایی توجه شده که پایه های آن حقوقی است ( اما می تواند مغایر حقوق بین الملل باشد ) - همانطور که در بیانات مربوط به ونزوئلا آمده است . با توجه به واژه های کلاسیک اتحادیه ی اروپا و لیگ عرب ، آنها از پیش مخالف راه حل کاخ سفید می باشند .

در این نشست هیچ اشاره ای به موضوع ایران نشده است ، و از سوی صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل ، سرمایه گذاری های هنگفتی برای اعراب در نظر گرفته شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Sharm El-Sheikh summit declaration”, Voltaire Network, 25 February 2019.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.