آخرین اطلاعیه ی نشست شرم الشیخ ، که در آن اتحادیه و لیگ عرب در ۲۴ و ۲۵ فوریه ی ۲۰۱۹ گرد هم آمده بودند ، به طور روشن مخالف ٬٬ معامله ی قرن ٬٬ رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ بوده است [1] .

کاخ سفید با توجه به درگیری بی پایان اسرائیل و اعراب ، که هیچ یک از طرفین قادر به حل آن نیست ، بدون توجه به حقوق بین الملل و با نگاهی مصلحت طلب نسبت به حقیقت موجود طرحی را ارائه داده است . فرستاده ی ویژه ی پرزیدنت ترامپ ، که جراد کوشنر داماد وی می باشد ، طرحی پیشنهاد داده که تا کنون دستخوش تحولات بسیاری بوده و تا کنون اطلاع دقیقی از آن موجود نیست . به نظر می رسد که در این طرح موجودیت فلسطینی واحدی با حمایت سعودی ها ( و نه کشور اردن ) در نظرگرفته شده است ، که در آن هزینه ی توسعه ی اقتصادی از سوی کشورهای خلیج ( و نه کشورهای غربی ) پرداخت خواهد شد ، همچنین بخش هایی از فلسطین اشغال شده ، به طور رسمی به اسرائیل واگذار خواهد شد .

در بیانیه ی نهایی اتحادیه ی اروپا و لیگ عرب ، به حقوق بین الملل به صورت خط قرمز مسئله ی اعراب و اسرائیل نگریسته شده است . اما در مجموع بیانات اخیر اتحادیه ی اروپا ، از حقوق بین الملل سخنی به میان نیامده ، اما به راه حل نهایی توجه شده که پایه های آن حقوقی است ( اما می تواند مغایر حقوق بین الملل باشد ) - همانطور که در بیانات مربوط به ونزوئلا آمده است . با توجه به واژه های کلاسیک اتحادیه ی اروپا و لیگ عرب ، آنها از پیش مخالف راه حل کاخ سفید می باشند .

در این نشست هیچ اشاره ای به موضوع ایران نشده است ، و از سوی صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل ، سرمایه گذاری های هنگفتی برای اعراب در نظر گرفته شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Sharm El-Sheikh summit declaration”, Voltaire Network, 25 February 2019.