ولترشبکه

روسیه از ترکیه می خواهد تا به تعهداتش احترام بگذارد

+

ريیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ، در ۲۲ ماه اکتبر ۲۰۱۹ ، هم تای خود رجب طیب اردوغان را در سوشی پذیرفت. گفتگوی آنها به مدت پنج ساعت ادامه داشت . آنها در رابطه با روابط تجاری دو طرفه ، و عملیات ترکیه ٬٬ منبع صلح ٬٬ در سوریه گفتگو نمودند.

انتقال سیستم پدافند دفاعی اس-۴۰۰ به موقع و بدون هیچ حادثه ای انجام گردید . ساخت مرکز اتمی با کاربری شهری آکویو ، هم چنین لوله ی گاز ترکیش استریم در روندی عادی در حال انجام می باشند .

دو کشوریادداشت های تفاهم [1] در ارتباط با وضعیت سوریه امضا نمودند . این یادداشت ها از یک سو در ارتباط با احترام گذاشتن به تمامیت ارضی سوریه و نیاز امنیتی ترکیه می باشد ، و از سوی دیگر به تفاهمات آدانا [2] پرداخته ، که در سال ۱۹۹۸ توسط دولت حافظ اسد و سلیمان دمیرل منعقد شده است .

این سند که بسیاری از مواد آن مدتهای طولانی به طور محرمانه نگهداری می شدند ، به ارتش ترکیه اجازه داده تا برای دستگیری تروریست های پ ک ک که ترکیه را بمباران می کردند ،وارد خاک سوریه شود . در آن دوره تجهیزات آتشبار پ ک ک قدرت نفوذ تا ۳۲ کیلومتر را داشت ، منطقه ای که ارتش ترکیه در ۳۲ کیلومتری تحت اشغال خود درآورده است . با این وجود جمهوری عرب سوریه به ارتش ترکیه اجازه داده بود تا امنیت دائمی را در منطقه ای به طول ۵ کیلومتر رعایت کند . این عملیات اجازه می داد تا تنش میان ترکیه و سوریه که از زمان پناه دادن به پ ک ک و عبدالله اوجالان آغاز شده بود پایان گیرد .

در این تفاهم نامه میان روسیه و ترکیه ، عملیات ٬٬ منبع صلح ٬٬ حضورترکیه را در منطقه ی ۳۲ کیلومتری مرزی سوریه ، به استثنای شهر کامیشلی ،به طور قانونی تایید می کند . اما هیچ سخنی از خواسته ی ایالات متحده مبنی بر بستن راه ارتباطی شمالی میان تهران و بیروت را به میان نیاورده است . همچنین ، هیچ موعد خاصی را برای عقب نشینی ارتش ترکیه تعیین نکرده ،و احتمال می رود که این کشور به گونه ای که در قبرس و عراق عمل کرده ، منطقه ای از سوریه را نیز به اشغال نظامی خود در آورد .

در این یادداشت تفاهم صحبتی از جنایات جنگی که میلیشیای ترکمن سوریه، که مکمل ارتش ترکیه می باشد ، همچنین اتهامات دیوان عفو بین الملل [3] و تایمز لندن [4] که از استفاده ی فسفر سفید توسط ارتش ترکیه را محکوم کرده به میان نیامده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Memorandum of Understanding Between Turkey and the Russian Federation”, Voltaire Network, 22 October 2019.

[2] “The Adana Security Agreement”, Voltaire Network, 20 October 1998.

[3] “Syria: Damning evidence of war crimes and other violations by Turkish forces and their allies”, Amnesty International, Octobre 18, 2019.

[4] “Evidence of Turkish phosphorus attack mounts in Syria”, Anthony Loyd, The Times, October 21, 2019.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

تهاجم ترکیه به روژاوا
تهاجم ترکیه به روژاوا
همۀ آنچه که دربارۀ عملیات ترکیه « سرچشمۀ صلح» از شما پنهان می کنند (3/3)
 
کردستان در تخیلات استعمار فرانسوی
کردستان در تخیلات استعمار فرانسوی
همۀ آنچه که دربارۀ عملیات ترکیه « سرچشمۀ صلح» از شما پنهان می کنند (3/2)
 

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.