ريیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ، در ۲۲ ماه اکتبر ۲۰۱۹ ، هم تای خود رجب طیب اردوغان را در سوشی پذیرفت. گفتگوی آنها به مدت پنج ساعت ادامه داشت . آنها در رابطه با روابط تجاری دو طرفه ، و عملیات ترکیه ٬٬ منبع صلح ٬٬ در سوریه گفتگو نمودند.

انتقال سیستم پدافند دفاعی اس-۴۰۰ به موقع و بدون هیچ حادثه ای انجام گردید . ساخت مرکز اتمی با کاربری شهری آکویو ، هم چنین لوله ی گاز ترکیش استریم در روندی عادی در حال انجام می باشند .

دو کشوریادداشت های تفاهم [1] در ارتباط با وضعیت سوریه امضا نمودند . این یادداشت ها از یک سو در ارتباط با احترام گذاشتن به تمامیت ارضی سوریه و نیاز امنیتی ترکیه می باشد ، و از سوی دیگر به تفاهمات آدانا [2] پرداخته ، که در سال ۱۹۹۸ توسط دولت حافظ اسد و سلیمان دمیرل منعقد شده است .

این سند که بسیاری از مواد آن مدتهای طولانی به طور محرمانه نگهداری می شدند ، به ارتش ترکیه اجازه داده تا برای دستگیری تروریست های پ ک ک که ترکیه را بمباران می کردند ،وارد خاک سوریه شود . در آن دوره تجهیزات آتشبار پ ک ک قدرت نفوذ تا ۳۲ کیلومتر را داشت ، منطقه ای که ارتش ترکیه در ۳۲ کیلومتری تحت اشغال خود درآورده است . با این وجود جمهوری عرب سوریه به ارتش ترکیه اجازه داده بود تا امنیت دائمی را در منطقه ای به طول ۵ کیلومتر رعایت کند . این عملیات اجازه می داد تا تنش میان ترکیه و سوریه که از زمان پناه دادن به پ ک ک و عبدالله اوجالان آغاز شده بود پایان گیرد .

در این تفاهم نامه میان روسیه و ترکیه ، عملیات ٬٬ منبع صلح ٬٬ حضورترکیه را در منطقه ی ۳۲ کیلومتری مرزی سوریه ، به استثنای شهر کامیشلی ،به طور قانونی تایید می کند . اما هیچ سخنی از خواسته ی ایالات متحده مبنی بر بستن راه ارتباطی شمالی میان تهران و بیروت را به میان نیاورده است . همچنین ، هیچ موعد خاصی را برای عقب نشینی ارتش ترکیه تعیین نکرده ،و احتمال می رود که این کشور به گونه ای که در قبرس و عراق عمل کرده ، منطقه ای از سوریه را نیز به اشغال نظامی خود در آورد .

در این یادداشت تفاهم صحبتی از جنایات جنگی که میلیشیای ترکمن سوریه، که مکمل ارتش ترکیه می باشد ، همچنین اتهامات دیوان عفو بین الملل [3] و تایمز لندن [4] که از استفاده ی فسفر سفید توسط ارتش ترکیه را محکوم کرده به میان نیامده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Memorandum of Understanding Between Turkey and the Russian Federation”, Voltaire Network, 22 October 2019.

[2The Adana Security Agreement”, Voltaire Network, 20 October 1998.

[4“Evidence of Turkish phosphorus attack mounts in Syria”, Anthony Loyd, The Times, October 21, 2019.