آنتون پاشینسکی Anton Pashynskyi 25 ساله. او کارمند اوکراینی آژانس صادرات اسلحه است. او پسر سرگئی پاشینسکی است که بخاطر نقش ابهام آمیزی که در تیراندازی در فوریۀ 2014 طی کودتا در کی یف داشت شهرت دارد و در حال حاضر عضو پارلمان اوکراین است.

روز 7 دسامبر، سیبر برکات های اوکراینی مجموعه مدارک تازه ای را افشا کردند که دال بر تدارک سوء قصد زیر پرچم دروغین از سوی وزارت دفاع قطر در سوریه بود. بر اساس یک ایمیل ربوده شده از آنتون آشینسکی، کارمند SpetsTechnoExport (عملیات بازرگانی فروش اسلحۀ رسمی اوکراینی) به تاریخ 21 اکتبر 2015، به همکار لهستان خود در ردیف 11 نوشته است :

« بعد از ظهر بخیر ! من پیشنهاد تازه ای دارم. ارتش قطر می خواهد 2000 بمب خوشه ای OFAB 250-270 خریداری کند. این یک معاملۀ فوری است. آنها حاضر هستند 2100 دلار برای هر قطعه بپردازند. ببینید چگونه می توانید هر چه زودتر تحویل دهید. مقصد نهائی وزارت دفاع قطر است. گواهی استفادۀ نهائی در پیوست است.»

OFAB 250-270 بمب 250 کیلوگرمی بدون سامانۀ هدایت شونده است که در حال حاضر توسط بمب افکن های سوخو 25 و تو 23 ام3 برای حمله به مواضع تروریست های داعش و هم نوعانشان در سوریه به کار برده می شود :

ارتش نیروی هوائی قطر هواپیماهای میراژ فرانسوی (چند منظوره) در اختیار دارد و آلفا جت تهاجمی. هیچ یک از این هواپیماها نمی تواند به OFAB 250-270 مجهز شود. به همین علت ابهام آمیز بنظر می رسد :

چرا وزاتخانۀ دفاع قطری می خواهد این حجم از این نوع بمب ها را خریداری کند که در واقع با هواپیماهایشان ناسازگار است، و علاوه بر این حاضر شده اند این بمب ها را به سه برابر قیمت بازار خریداری کنند (OFAB 250-270 به بخای 700 تا 800 دلار آمریکائی در بازار اسلحه بفروش می رسد).

پاسخ به شکل فجیعی ساده است : هر کارشناس مستقلی که استفاده از OFAB 250-270 را در سوریه مشاهده کند، می تواند فوراً نتیجه بگیرد که این نوع بمب های روسی را معمولاً روس ها به کار می برند.

در نتیجه، این پرسشی است که پس از بمباران جبهۀ ارتش سوریه روز 6 دسامبر 2015 مطرح گردید. به گفتۀ سوریه، دو هواپیما از یک گروه چهار فروندی از نیروی هوائی اتحادیه جدا شد و این بمب ها را رها کرد که در اثر آن 3 سرباز کشته و 24 نفر دیگر زخمی شدند، این بمباران در وضعیتی صورت گرفت که جهاد طلبان از زمین حمله می کردند. ولی پنتاگون هر گونه مسئولیتی در این مورد را انکار کرد و نشریات قطری نیز روسیه را بخاطر اشتباه در پرتاب بمب متهم دانستند.

در زیر گواهی مقصد نهائی را مشاهده می کنید ؟

ترجمه توسط
حمید محوی
منبع
اورینتال رویو (بازنگری شرق، روسیه)