مقالۀ حاضر مورد انتقاد ناتو قرار گرفت، مانلیو دینوچی نیز به آن پاسخ گفته است، این موضوع با تفسیر شبکۀ ولتر به تاریخ 17 مارس 2018 منتشر شد.
« Droit de réponse de l’Otan, réplique de Manlio Dinucci et commentaire du Réseau Voltaire »

در نخستین نیمۀ ماه مارس، هم زمان دو رزمآیش بزرگ به اجرا گذاشته شد، یکی در مدیترانه در سواحل سیسیل، دیگری در اسرائیل، و هر دو به فرماندهی و با شرکت پایگاه های ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو در ایتالیا.

در دینامیک مانتا Dynamic Manta 2018 – نام کد رزمآیش زیر دریائی، به پشتیبانی پایگاه های سیگونلا و اوگوستا و به همین گونه بندر کاتانیا – نیروی دریائی ایالات متحدۀ آمریکا، کانادا، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، بریتانیا، اسپانیا، یونان و ترکیه با 5000 سرباز، شناورهای سطحی، زیر دریائی، هواپیما و بالگرد شرکت دارند.

رزمآیش به فرماندهی ستاد فرماندهی مشترک ناتو در لاگو پاتریا به فرماندهی دریابُد ایالات متحدۀ آمریکا جیمز فاگو James Foggo انجام می گیرد. برگزیدۀ پنتاگون مانند هم قطاران پیشین خود، هم زمان نیروی دریائی ایالات متحده در اروپا و نیروی دریائی ایالات متحده در آفریقا را فرماندهی می کند و مرکز فرماندهی او در ناپل کاپودیچینو واقع شده است. دریابُد فاگو شخصاً توضیح می دهد که دینامیک مانتا 2018 به چه کار می آید : « چهارمین نبرد آتلانتیک » پس از دو جنگ جهانی و جنگ سرد آغاز شده است. این رزمآیش به هدف رویاروئی با « زیر دریائی های بیش از پیش پیشرفتۀ روسیه انجام می گیرد که خطوط ارتباطات دریائی میان ایالات متحدۀ آمریکا و اروپای آتلانتیک شمالی را تهدید می کند ». دریابُد آمریکائی روسیه را به « فعالیت نظامی بیش از پیش خشونت آمیز » متهم می داند، برای نمونه به شکاریهای روسیه اشاره می کند که در ارتفاعات پائین از روی شناورهای ایالات متحده عبور می کنند. ولی از شناورهای جنگی آمریکا که در بالتیک و دریای سیاه در مجاورت مرز روسیه موضع گرفته اند چیزی نمی گوید. همین وضعیت برای پهپادهای جاسوسی ایالات متحدۀ آمریکا گلوبال هاوک وجود دارد که از پایگاه سیگونلا دو تا سه بار در هفته در طول سواحل روسیه بر فراز دریای سیاه به پرواز در می آیند.

در حالی که در ایتالیا زیر پوشش فرماندهی ناتو نیروهای دریائی هم پیمانان و نیروی دریائی فرماندهی ایالات متحده در اروپا را علیه روسیه آماده می کند، دریابُد فاگو از ایتالیا ششمین ناوگان را به جانیپر کبرا رزمآیش مشترک ایالات متحدۀ آمریکا و اسرائیل گسیل می کند که هدف اصلی [و دشمن تخیلی اش] ایران است.

از مبدأ پایگاه گیتا در استان لازیو (ایتالیا) ناو فرماندهی ششمین ناوگان، ناو مانت ویتنی Mount Whitney با همراهی کشتی تهاجمی دریا خشکی [کلاس] آیو جیما Iwo Jima به حیفا رسیده است. مونت ویتنی یک مرکز فرماندهی شناور است که به شبکۀ جهانی فرماندهی و کنترل پنتاگون متصل می باشد به انضمام پایگاه ماس در نیچمی Muos de Niscemi (در سیسیل).

جانیپر کبرا 2018 که 2500 از نفرات نظامی ایالات متحدۀ آمریکا و به همین تعداد نظامی اسرائیلی در آن شرکت دارند، روز 4 مارس آغاز شد، در حالی که نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در دیدارش با دونالد ترامپ مدعی بود که « ایران از بلندپروازیهای هسته ای اش چشم پوشی نکرده است » ( بی آنکه بگوید که اسرائیل یگانه قدرت اتمی در خاورمیانه است) [1] و نتیجه گرفته بود که : « ایران باید متوقف شود، و این امر وظیفۀ مشترک ماست ».

رزمآیش پاسخ اسرائیل شامل شبیه سازی پرتاب پی در پی موشک از لبنان، ایران، سوریه و غزه است. سناریوی واقعی، بر عکس، می تواند پرتاب موشکی باشد که به دروغ به حزب الله هم پیمان ایران نسبت داده خواهد شد تا با هدف گرفتن ایران متعاقباً به لبنان حمله کند. تا حداکثر 72 ساعت بعد، افسران ایالات متحدۀ آمریکا و اسرائیل اعلام کنند که نیروهای ایالات متحدۀ آمریکا برای پشتیبانی از اسرائیل در جنگ به اروپا رسیده اند (به ویژه به پایگاه های ایتالیائی).

حضور ژنرال کورتیس اسکاپاروتی فرماندۀ ستاد فرماندهی در اروپا در دیدار با ستاد فرماندهی مرکزی اسرائیل در 11 مارس این طرح را تأیید می کند. به این علت که اسکاپاروتی فرماندۀ ارشد متفقین در اروپا نیز هست (مسئولیتی که همواره در ظرفیت یک ژنرال ایالات متحده است)، این طرح به همچنین شرکت ناتو را نیز پیشبینی کرده است، به ویژه از طریق ایتالیا به پشتیبانی از اسرائیل در جنگ گسترده در خاورمیانه.

ترجمه توسط
حمید محوی
منبع
ال مانیفستو (ایتالیا)

[1بمب های اتمی عربستان سعودی یا از مبدأ پاکستان تهیه شده است و یا اسرائیل.