ولترشبکه

لندن ، پاریس و تل آویو از سوی مسکو و واشنگتن تحریم خواهند شد ؟

تهاجم در لاذقیه می تواند به طور کلی ورق های تقسیمات جهانی را تغییر دهد . آن هم به دو علت ، که نخستین مورد آن برای مخاطبین غربی پوشیده خواهد ماند . نخستین علت ، باعث مرگ ۱۵ سرباز روسی شد ؛ اما علت دوم ، نقش داشتن انگلستان ، فرانسه و اسرائیل در این تهاجم بوده است . این بحران بالقوه ، از شصت سال گذشته ، خطرناک ترین می باشد . در این مورد باید دید ، آیا پرزیدنت ترامپ ،در میانه ی کارزار انتخابات قانون گذاری ، می تواند از هم تای روسی خود دفاع کند ، تا ایالات متحده و روسیه به اتفاق قدرت های مستعمراتی را به مانند سال ۱۹۵۶ در بحران سوئز تحریم نمایند .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 47.4 kb
رئیس ستاد نیروی هوایی ارتش اسرائیل ، ژنرال آمیکام نورکین ، در تاریخ ۲۰ ماه سپتامبر ۲۰۱۸ به سرعت خود را به مسکو رسانید ، تا روایت خود را از حادثه ی لاذقیه بیان کند . پس از آنکه اسناد او مطالعه شد و در برابر اسناد ضبط شده ی دیگر قرار گرفت ، مشخص شد اسرائیل با مهارت تمام دروغ می گوید .

در ۱۷ ماه سپتامبر ۲۰۱۸ ، فرانسه ، اسرائیل و انگلستان عملیات مشترکی در مناطق خاص سوریه انجام دادند . در طول نبردهایی کوتاه ، هواپیمای شناسایی روسی از سوی حملات هوایی کشور دوست ، منهدم گردید . با مطالعه ی نوار های ضبط شده ، مشخص شد هواپیمای اف -۱۶ اسرائیل در پشت هواپیمای الیوشین ای ال -۲۰ پنهان شده بود تا پدافند ضد هوایی سوریه دچار خطای محاسباتی گردد .

انهدام هواپیمای نظامی روسی از سوی اسرائيل به هنگام عملیات مشترک انگلیس - فرانسه - اسرائیل ، در تمام دبیرخانه های جهان بهت و شگفتی پدید آورد . خط قرمز بحران سوریه در این هفت سال ، به طوری بوده ، تا طرف های درگیر هرگز نیروهای متعلق به روسیه ، ایالات متحده و اسرائیل را به خطر نیاندازند .

هر چند در این حادثه ، امکان برآورد صحیح وجود ندارد . اما شواهد از این قرار اند :
- هواپیمای جنگی تورپدوی بریتانیا ، از قبرس به مقصد عراق به پرواز در آمد . در این پرواز ، به حریم هوایی سوریه تجاوز نمود تا بتواند تصویری از تجهیزات دفاعی سوریه بدست آورد ، تا امکان حملات ائتلاف میسر شود .
- کمتر از یک ساعت بعد ، چهار هواپیمای اف -۱۶ اسرائیل و ناو فرانسوی اوورنی ، به مراکزی در سوریه ، واقع در منطقه لاذقیه حمله کردند . پدافند ضد هوایی سوریه کشورش را با سامانه ی موشکی اس -۲۰۰ در برابر موشک های فرانسوی و اسرائیلی حمایت کرد .
- به هنگام نبرد ، هواپیمای اف- ۱۶ ایلیوشین ای ال-۲۰ روسی که ماموریت مراقبت ازمنطقه را به عهده داشت و در حال شناسایی سامانه های خمپاره انداز عناصر جهادی بود به صورت سپر در آمد . سامانه ی دفاعی سوریه با رد یابی سوخت هواپیمای اسرائیلی آن را هدف قرار داد . و به لحاظ تئوریک می توانست به اشتباه به سوی هواپیمای روسی شلیک کند .

این موضوع از هیچ منطقی تابعیت نمی کند ، زیرا موشک های اس -۲۰۰ از سیستم شناسایی اهداف دوست و دشمن برخوردار می باشند ،وزیر دفاع روسیه بر این موضوع تاکید داشت ، سپس آن را رد کرد . با این وجود هواپیمای ایلیوشین منهدم شد ، اما عامل و نوع عمل به طور قاطعانه ای مشخص نشد .

کم لطفی و بی مسئولیتی رهبران بریتانیایی و فرانسوی ، باعث شد تا آنها تمامی اطلاعات مربوط به مسئولیت خود در این عملیات را از بین ببرند . لندن هیچ گذارشی تقدیم نکرد و پاریس به طور کلی منکر آن شد . رسانه ی بی بی سی ، فرانس - تلویزیون هرگز جرات پیش کشیدن این موضوع را نداشتند . برای این دو کشور ، در این برهه از زمان ،واقعیت سیاست خارجی از موضوع جریانات دموکراتیک به طور کلی حذف شد .

تفسیر بلافاصله ی حوادث

در حادثه ی انهدام هواپیمای روسی و کشته شدن ۱۵ تن از سرنشینان آن ، برای ما هنوز روشن نیست ،که آیا مسئولیت آن به گردن خلبان اسرائیلی ، ارتش اسرائیل و یا ائتلافی که دستور حمله را صادر کرده ، خواهد افتاد .

در پاسخ به این سوال ،امکان وجود درگیری میان چهار قدرت اتمی وجود دارد . بنا بر این ، وضعیت حاضر بسیار وخیم است . و از سال ۱۹۹۱ ، از هنگام تشکیل فدراسیون روسیه ، سابقه نداشته است .

خصومت بریتانیا - فرانسه - اسرائیل ، پاسخ این سه ، نسبت به پیمان روس- و ترکیه ، که در سوشی طی چند ساعت پیش از این حادثه اتفاق افتاد ، می باشد . همچنین به دنبال عدم بمباران ایالات متحده در ابتدای ماه سپتامبر تحت پرچم دروغین بوده است ، و فرستادن نمایندگان ایالات متحده در جهان عرب برای نقش بر آب کردن طرح های بریتانیا و فرانسه بوده است [1].

توافقات سوشی با فشار های روسیه ، توسط ترکیه امضا گردید . رئیس جمهور ترکیه ، رجب طیب اردوغان ، حاضر نشده بود تا تفهیم نامه را در تهران ، برای خروج عناصر جهادی و ترکی از ادلب امضا نماید ، و در این راستا پرزیدنت ولادیمیر پوتین با لحن محکمی به او پاسخ داده بود.او بار دیگر تمامیت ارضی سوریه را پیش کشید [2] و از طرف دیگر ، برای اولین بار ، حضور نظامیان ترکی را در سوریه ، به لحاظ قوانین بین المللی ،‌غیر قانونی خواند . اردوغان که از این موضوع نگران بود ، ده روز بعد دعوت روسیه را برای سفر به این کشور پذیرفت .

پیمان سوشی ، فاصله ای بین ترکیه و سازمان ناتو ایجاد کرده ، و با قرار داد های سوختی روسیه ، آنکارا مجبور است تا بخشی از سرزمین هایی را که به اشغال درآورده ترک کند ،آنهم به بهانه ی حمایت از عناصر با اصطلاح ٬٬ شورشی ٬٬ که در منطقه ی ادلب قرار دارند [3] . علاوه بر این ترکیه تنها یک ماه فرصت دارد تا بتواند سلاح های سنگین دوستان القاعده ای و داعشی خود را از مناطق غیر نظامی ضبط کند [4].

به طور مسلم این توافق از سوی لندن ، پاریس و تل آویو ، غیر قابل پذیرفتن میباشد :
- چرا که پایان دوران عناصر جهادی را رقم می زند ، در حالی که از دهه ها پیش لندن به کادر بندی و سازماندهی آنها اقدام کرده [5]
- پایان رویای حکومت فرانسه بر سوریه و به وجود آوردن مستعمره ی جدید فرانسوی با نام ساختگی کردستان ( زیرا کردستان ، در کنفرانس سور در سال ۱۹۲۰ در ترکیه ی فعلی واقع شده و نه ایران و عراق و سوریه ) [6].
- پایان حاکمیت اسرائیل در منطقه ، وقرار گرفتن آن در برابر کشور سوریه ی امر ثابت وپابر جایی است که تحت حمایت روسیه قرار دارد .

تفسیر حوادث در مدت زمان میانی

ائتلاف نظامی بریتانیا- فرانسه و اسرائیل پس از بحران کانال سوئز در سال ۱۹۵۶ فعال نشده بود . در آن دوران آنتونی ایدن ، گی موله و داوید بن گوریان به طور هم زمان نیروهای خود را برای سرکوب و تحقیر ملی گرایان عرب و بخصوص جمال عبدالناصر گرد هم آورده بودند ، تا مستعمرات امپراطوری های انگلیسی و فرانسوی خود را احیا کنند .(تحت نام عملیات: موسکوتر )

با حمله ی اخیر ، تاکیدی بر این موضوع بوده :حسن نصرالله ، دبیر کل حزب الله ، تایید کرد ، که هیچ هدفی نشانه گیری شده ، نزدیک و دورتر از مواضع ایران و حزب الله نبوده است . این عمل بریتانیا- فرانسه و اسرائیل ، هیچ رابطه ای با مبارزه ی بین المللی علیه عناصر جهادی و به خصوص داعش نداشته است . همچنین انگیزه ی آن براندازی جمهوری عرب سوری و یا رئیس جمهور آن بشار الاسد نبوده است . هدف اصلی ، کشتن دانشمندان علوم نظامی و به خصوص متخصصین راکت و انستیتوهای صنایع فنی لاذقیه بوده .

بنا بر این ،این عمل ، در ادامه ی کشتارهای سیاسی اسرائیل از بیست سال پیش ، علیه دانشمندان عراقی ، ایرانی و از این پس سوری بوده است . یکی از پایه های سیاست های استعمارگران :ایجاد موانع رشد و تحصیل ملت های تحت سلطه می باشد ، تا آنها به معیارهایی هم سطح استعمارگران نرسند . در گذشته ، کشورهای غربی اجازه نمی دادند تا بردگان از دانش خواندن و نوشتن برخوردار باشند . امروزه ، دانشمندان آنها را از میان برمی دارند . این سیاست ،توسط بمباران بریتانیا - فرانسه و ایالات متحده در تاریخ ۱۴ ماه آوریل ۲۰۱۸ ، تکرار شد ، و هدف آن از بین بردن مرکز تحقیقات علمی بارزه بوده است [7] ، همچنین لغو قرار داد ۵+۱ با ایران ، که باعث گردید این کشور کلیه ی دانشگاه های علوم فیزیک اتمی خود را ببندد (۸ ماه مه ۲۰۱۸ ) .

کشورهای غربی مسئولیت ها را بین خود تقسیم کرده اند : عناصر جهادی تاریخ و گذشته را از بین می برند ، و کشورهای غربی آینده را .

تفسیر حوادث در بلند مدت

پس از آنکه در تاریخ ۱۳ ماه سپتامبر ۲۰۱۵ ، قشون نظامی روسیه در سوریه مستقر شوند ، تا کشور سوریه را در برابر تروریست ها حمایت کنند ، متحدین ایالات متحده متوجه شدند که نقشه ی آمریکا نمی تواند عملی شود ، چرا که خطر جنگ جهانی را پیش می کشد . با روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید ، ایالات متحده اهداف جنگی خود را مورد سوال قرار داد ، همچنین از اهداف ٬٬ دوستداران سوریه ٬٬ دور شد ، وبه استراتژ های تاریخی خود تکیه ورزید [8].

تحت همین منطق بود ، که ایالات متحده در مورد متحدان خود تجدید نظر نمود ، و بحران کانال سوئز به وجود آمد . و تحت همین منطق ، کشور آلمان از ایالات متحده فاصله گرفت .

در اوایل جنگ جهانی اول ، کشورهای امپراطوری انگلیس ، فرانسه و روسیه تصمیم داشتند تا جهان را پس از پیروزی در جنگ بین خود تقسیم کنند . این طرح توسط مارک سایک ، جورج پیکو و سرگئی سازانوو صورت گرفت . به هنگام جنگ جهانی اول ، حکومت تزار روسیه توسط بولشویک ها سرنگون شد ، به صورتی که بخش های مورد نظر روسیه دیگر متولی نداشت . در واقع ، در پایان جنگ جهانی ، تنها طرح مربوط به خاور میانه تحت نام سایک پیکو ، به اجرا درآمد .

بازگشت روسیه در این بازی بین المللی ، تقسیمات بریتانیا و فرانسه را در خاور میانه تحت شعاع قرار داد . با انهدام هواپیمای ایلیوشین آی ال-۲۰ در عملیات هم زمان بریتانیا - فرانسه و اسرائیل ، این درگیری به طور اتفاقی و یا عمدی آغاز شد .

چگونه باید عکس العمل نشان داد

بهت و شگفت زدگی جامعه ی بین الملل در برابر زنده شدن درگیری های کهن صد ساله را با پیام های تویتری و سکوت کاخ سفید ، میتوان ارزیابی نمود .

در زمان بحران سوئز ، نظامیان اسرائیلی ، دو برابر نظامیان بریتانیا و فرانسه بودند و تمام نیروهای ائتلاف ، حدود دویست و پنجاه تن . این عملیات در مقایسه با عملیات لاذقیه ، بسیار گسترده تر بوده است . با این وجود ، هر دو مورد ، پاسخی به یک منطق دیپلماتیک داشت ، و قادر بود تحولی یکسان به وجود آورد .

در بحران سوئز ، که اواسط جنگ سرد به وقوع پیوست ، اتحاد جماهیر شوروی ، انگلستان ، فرانسه و اسرائیل را در صورت عدم ترک مصر ، تهدید به بمباران اتمی نمود . سازمان ناتو ، ابتدا به حمایت از اروپا پرداخت ، و مسکو را در صورت عدم تجدید نظر در تهدیدات خود ، به آغاز جنگ جهانی محکوم کرد . به هنگام جنگ سرد ، ایالات متحده ، به طور موقت از اتحاد جماهیر شوروی ، برای توقف بلندپروازی های جنون آمیز اروپا ، حمایت نمود .

برای واشنگتن ،سهل انگاری در برابر اروپا ، برابر بود با انداختن کل کشورهای عرب در دامن شوروی .و در عین حال ، پذیرفتن مداخلات فرانسه و بریتانیا در زمانی که ایالات متحده سرکوب انقلاب مجارستان را به واسطه ی پیمان صلح ورشو محکوم می کرد قابل پذیرفتن نبوده است .

پرزیدنت د. آیزنهاور و معاون او ریچارد نیکسون ، علیه لیور استرلینگ اعلام جنگ نمودند ، و نیروهای دریایی و هوایی خود را برای مقابله با نیروهای بریتانیا ، فرانسه و اسرائیل به منطقه فرستادند ، و از بهره برداری سلاح های فرانسوی که توسط کمک های مالی ایالات متحده ساخته شده بود ، جلوگیری نمودند .

صلح بین الملل به واسطه ی شخصیت های ثالثی ، مانند دبیر کل سازمان ملل - داگ هامارسکیولد ( که سه سال بعد به قتل رسید و جایزه ی صلح نوبل را پس از مرگ از آن خود کرد ) ، وزیر امور خارجه ی کانادا - لستر ب. پیرسون ( او نیز جایزه ی صلح نوبل را دریافت نمود ) ، و رهبر جنبش عدم تعهد و نخست وزیر هند - جواهر لعل نهرو. ، تضمین می شد .

بحران سوئز به طور عمیقی حیات سیاسی بین الملل و ملی - انگلستان و فرانسه و اسرائیل را باز سازی نمود .
- دورزدن وتو های اروپای غربی در شورای امنیت ، و نشست عمومی سازمان ملل ، باعث عقب نشینی کشورهای سلطه گر گردید و برای نخستین بار نیروی میانجی گر سازمان ملل را به وجود آورد .
- در انگلستان ، مجلس عوام درخواست پایان دادن به سیاست مستعمراتی ، به نفع منافع اقتصادی لندن از طریق اتحادیه ی کشورهای مشترک المنافع راپیش کشید .
- در فرانسه ، کمونیستها ، گولیست ها و پوژادیست ها (که شامل ژان ماری لو پن بوده است ) در برابر سیاست های مرکز گرایان و سوسیالیست ها متعهد شدند ؛ وضعیتی که تا به امروز اتفاق نیافتاده است . شش سال پس از آن ، پرزیدنت دوگل ، تصور کرد با اعطای استقلال به الجزایر ، به همکاری نظامی با اسرائیل مستعمره گر پایان خواهد داد ، و سیاست دوستی و همکاری را با ملت های عرب - که مرام همیشگی فرانسه بوده ( جز در دوران مستعمراتی ) [9] احیا خواهد کرد .

موضع گیری کشورهای غربی در ارتباط با حملات لاذقیه بسیار پیچیده است ، چرا که تعهد سال ۲۰۱۵ را با روسیه نقض می کند ، و اسرائیلی ها تنها بعد از آغاز عملیات خود مسکو را مطلع ساختند ، حدود یک دقیقه قبل از شروع حملات . و جزییات حمله را هرگز عنوان نکردند . علاوه بر این ، در ارتباط با اهداف مورد نظر خود دروغ پردازی نمودند ، و مناطقی که بسیار دورتر از محل اصلی بوده ، گذارش دادند .پنتاگون نیز اظهار داشت ، هرگز از این عملیات اطلاعی نداشته . در حالی که تعهد عدم تعرض به یکدیگر میان اسرائیل و روسیه در سوریه وجود دارد ، با این وجود ، اسرائیل تنها پایگاه نظامی ایالات متحده در خاور میانه می باشد ، و همراه ایتالیا ،انبارهای اصلی مهمات ایالات متحده را دارد . چنانچه اسرائیل بخواهد پنتاگون را از عملیات خود مطلع نسازد ، نمی تواند از حمایت این کشور برخوردار باشد ، و در نتیجه ، تعهد عدم تعرض متقابل ، می تواند توسط روسیه باز نگری شود .

پاسخ روسیه بسته به موضع گیری کاخ سفید دارد ، که تا کنون برای ما پوشیده مانده . این پاسخ باید به صورت اراده ای برای کاستن تنش ها عمل کند ، و در صورت ممکن ، حالت بازدارندگی خود را حفظ کند : به صورت تنبیه مقصرین ، که کاخ کرملین آنها را تعیین خواهد کرد . لزومی نخواهد داشت تا روسیه موضع خود را علنی سازد ، به شرط آنکه کلیه ی صدر اعظم های کشورها از این تصمیمات مطلع بمانند .

پاسخ روسیه

روسیه در ارتباط با انهدام هواپیمای نظامی خود می توانست چند انتخاب داشته باشد : مقصر دانستن خلبان اسرائیلی و یا ارتش اسرائیل ، و یا سه دولتی که در این امر نقش داشتند ( انگلستان ، فرانسه و اسرائیل ) . وزیر دفاع روسیه ، سرگئي شایگو ، با هم تای اسرائیلی خود آویگدور لیبرمن ، طی تماسی تلفنی گفت : اسرائیل مسئول این حادثه است و کشور روسیه می تواند در برابر آن اقدام متقابل نماید . کمی بعد از آن پرزیدنت پوتین اعلام کرد : ٬٬ این حوادث دلخراش است ، چرا که هواپیمای ما از طرف سلاح های اسرائیلی مورد هدف قرار نگرفته ٬٬ . او قصد داشت حادثه ی انهدام هواپیمای سوخوی ۲۴- ام روسی را که با اراده ی نیروی هوایی ترکیه در ماه نوامبر ۲۰۱۵صورت گرفت ، از این حادثه جدا کند .

دبیر سفارت خانه ی اسرائیل در مسکو ، کرن کوهن گات ، به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد . و بنیامین ناتانیاهو به طور عکس العمل غیر ارادی ، قصد داشت مسئولیت این حادثه را به گردن ایران بیاندازد . همین امر باعث شد تا رئیس ستاد ارتش هوایی اسرائیل ، امیکام نورکین ، به سرعت خود را به مسکو برساند . او گفته های وزیر دفاع روسیه را تایید نمود ، و اظهار داشت که اسرائیل بیگناه است ، و تمام تقصیر ها ناشی از مسامحه در اعمال سوریه می باشد .

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز ، که بزرگترین ستایشگر سیاست خارجی ریچارد نیکسون می باشد ، از این فرصت با کمک بریتانیا ، فرانسه و اسرائیل ، خواست تا به عملیات دولت پنهان ایالات متحده پایان دهد . در عین حال ، او در میانه ی کارزار انتخابات قانونگذاری ، نمی تواند نشان دهد که از رقیب خود روسیه برای سرکوب متحدان خود حمایت می کند . از این رو به دنبال راه حلی گشت تا به افکار عمومی داخلی کشورش ، این تغییر موضع را نشان دهد . در این چشم انداز ، او به هنگام مصاحبه با تلویزیون هیل ، تعهد ایلات متحده را برای گسترش مرزهای خاور میانه که توسط جورج بوش پسر پس از حادثه ی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱صورت گرفت را ، به شدت محکوم نمود .

در ۲۳ ماه سپتامبر ، سخنگوی وزیر دفاع روسیه - ژنرال ایگور کوناشنکوو ، سنتز اطلاعات روسیه و اطلاعات مخابره شده توسط سوریه و اسرائیل را ارائه داد .
- او اسرائیل را به زیر پا نهادن ارادی پیمان عدم تعرض متقابل که در سال ۲۰۱۵ نوشته شده بود ، متهم ساخت ، زیرا روسیه را از حملات احتمالی خود مطلع نساخته بود و این کشور را هدف قرار داده بود . همچنین اسرائیل را در به خطر انداختن پروازهای مسافربری منطقه ی مدیترانه - و در انهدام ایلیوشین ای- ال -۲۰ متهم نمود
- ، همچنین از عدم پشتیبانی اسرائیل از سربازان روسی به هنگام پرواز هواپیما ، را محکوم نمود .
- ژنرال آمیکام نورکین را به خاطر بیانات دروغ او ، از اینکه گفته بود جت های اسرائیلی زمانی که هواپیمای روسی سقوط کرد ، در اسرائیل بودند ، محکوم نمود .
- همچنین از اینکه ارتش سوریه غیر حرفه ای عمل می کند به شدت انتقاد کرد

اما در عین حال ،به طور علنی انگلستان و فرانسه ـ که متقابلاََ با اسرائیل در این عملیات شراکت داشتند ، محکوم ننمود .

تا زمانی که کاخ سفید ، در پی روایت مورد پسند مخاطبان خود می گردد ، روسیه می تواند حریم هوایی ، دریایی و زمینی سوریه را با اجازه ی دمشق ، مسدود نماید . لندن ،و پاریس باید به تهدیدات خود ( تحت مقابله ی دروغین با سلاح های شیمیایی ) برای بمباران سوریه پایان دهند و نیروهای ویژه ی خود را از این کشور خارج نمایند . عملیاتی که برای کلیه ی طر ف ها ی درگیر صادق است ، به جز ایالات متحده و در ادلب برای ترکیه .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Qui veut relancer la guerre en Syrie ? », par Thierry Meyssan, Al-Watan (Syrie) , Réseau Voltaire, 4 septembre 2018.

[2] « Déclaration de l’Iran, de la Russie et de la Turquie sur la Syrie », Horizons et débats (Suisse) , Réseau Voltaire, 7 septembre 2018.

[3] « La bataille d’Idleb est repoussée », Réseau Voltaire, 18 septembre 2018.

[4] « Mémorandum de stabilisation de la situation dans la zone de désescalade d’Idleb », Réseau Voltaire, 17 septembre 2018.

[5] Voir la seconde partie de Sous nos yeux. Du 11-Septembre à Donald Trump, Thierry Meyssan, Demi-Lune, 2017.

[6] “پروژه های کردستان”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه آمادور نویدی, شبکه ولتر, 21 سپتامبر 2016, www.voltairenet.org/article1...

[7] « Le fiasco du bombardement de la Syrie », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 24 avril 2018.

[8] “خروج از جنگ علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 15 سپتامبر 2018, www.voltairenet.org/article2...

[9] « Conférence de presse de Charles De Gaulle, extrait relatif à Israël », Réseau Voltaire, 27 novembre 1967.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.